Sám Václav Serdel si takovou tašku připravil již před několika roky, kdy sloužil jako okrskář v Mimoni. „Sehnal jsem si to sám. Tašku jsem vybavil věcmi potřebnými pro vyřešení přestupků na úseku toxikomanie,“ popsal nositel titulu Okrskář roku 2020. Mohl snadno pracovat přímo na ulici, a kromě toho si zjednodušil transport potřebných věcí, které měl hned po ruce a v jednom zavazadle.

FET taška
Taška obsahuje potřebné formuláře k vyřešení přestupků na úseku TOXI, detekční prostředky na přítomnost drog, testy Drugwipe, váhu na zvážení množství zajištěné látky, prostředky pro její uchování. Vše soustředěné v jednom nosiči pro usnadnění činnosti policistů, zvýšení preventivní činnosti a usnadnění boje s toxikománií.

Právě FET taška mu výrazně pomohla při udělení již zmíněného ocenění, když zaujala porotu složenou jak z řad policistů, tak místních samospráv. První FET tašku tvořil obal na notebook, ve kterém měl vše nezbytné pro detekci a identifikaci drog v terénu na jednom místě.

„Projekt se mi velmi zalíbil a zajímal jsem se, zda mají policisté podobnou tašku i v jiných okrscích. Po zjištění, že nikoli, jsem projevil přání našim frýdlantským policistům speciální tašku pořídit,“ vysvětluje místostarosta Frýdlantu Dan Ramzer. Jako první získalo tašku od města Frýdlant tamní obvodní oddělení policie.

Na obvodním oddělení ve Frýdlantu testují tzv. Fet tašku. Když se osvědčí, bude i na jiných odděleních.
Ve Frýdlantu testují policisté Fet tašku, pomůže na ulici určit zdrogovaného

Projekt zaujal i krajské ředitelství policie. „Také nám se ten nápad natolik zalíbil, že jsme se rozhodli FET taškou vybavit všechny okrskáře v Libereckém kraji. Vyhodnotili jsme ale, že obal od notebooku není nejvhodnějším nosičem a ve spolupráci s městem Frýdlant jsme nechali vyrobit jinou, speciální taškou s variabilním uzpůsobením vnitřního prostoru přesně pro naše účely,“ vysvětlil náměstek ředitele krajské policie Pavel Bartoš. Tento prototyp nyní zkouší v běžném výkonu služby frýdlantští okrskáři. „Budeme sledovat, jak se v praxi tato speciálně vyrobená taška osvědčí. Pokud se aktuální model se zipem odolným proti tekutině a s tímto rozložením ukáže jako vhodný, vybavíme postupně touto taškou i ostatní obvodní oddělení v kraji,“ doplnil Bartoš.

Jde v podstatě o vcelku obyčejnou uzavíratelnou tašku. V ní má policista uloženy písemné materiály a technické prostředky nezbytné pro odhalení návykových látek. Projekt za sebou ještě nemá žádné větší výsledky, podle starostů ale může být úspěšný. „Už teď je nesporné, že půjde o účinný nástroj pro prevenci a boj s toxikomanií,“ podotkl jablonecký primátor Jiří Čeřovský. FET tašky budou policisté využívat na celém území obce s rozšířenou působností, tedy i ve všech obcích spadajících pod Jablonec.

Černá skládka na pozemku města v Janovské ulici.
FOTO: Ulici v Jablonci hyzdí černá skládka. Pokuty nezabraly, město ji uklidí

Nositel nápadu s taškou zpracoval už několik případů. „Odhaduji, že se mohlo jednat o desítky použití. Před mým odchodem ke kriminální policii jsem ji předal kolegům a zasvětil je do jejího využití,“ popsal Serdel, jak se taška dočkala popularity.

Když ji poté představil v rámci projektu Okrskář roku, měla taška dveře otevřené. „Jelikož případů, které jsem s pomocí FET tašky řešil, bylo skutečně hodně, nevzpomenu si na nějaký konkrétní případ, který by stál za to vypíchnout. Jednalo se o běžná přestupková jednání, která bylo možné vyřešit bezprostředně na místě,“ doplnil Serdel.