Jak je tradicí, i letos přibyly nové figury. Řezník Krkovička, dva dřevorubci, slepice s kohoutem. Figur je v betlému skoro padesát. „Letos se zadařilo, figur letos přibylo více než v předchozích letech,“ pousmál se majitel.

Betlém vystavuje na své zahradě od roku 2010. Lidé místo znají. Skřivánčí stezka, jak se ulici říká, leží na okraji města, přes rok tu projdou jen místní. Zato o adventu sem chodí lidé i z okolních vesnic. „Je to moc krásné, jezdíme se podívat, postát a užít si advent už pátým rokem, stala se z toho taková tradice,“ vylíčila Eva z nedalekých Maršovic. Jezdí sem se svými dvěma dětmi.

Jak to celé začalo

Gärtner se k vyřezávání dřevěných soch dostal náhodou. Jako podnikatel v energetickém průmyslu objížděl řemeslníky. Tesař z Jičína si pro radost vyřezal jednu sochu. Gärtner si ji chtěl koupit, jenže řezbář odmítl. „Říkal mi, ať si ji udělám sám. Dal mi špalek, pilu jsem měl a začal jsem. A ono to vyšlo,“ přiblížil začátky.

Jeho prvním dílem byla kopie sochy Moai z Velikonočních ostrovů. Dlouhá léta stála u Gärtnerů na zahradě, zespoda už dřevo začalo hnít. Řezbář pak v létě letošního roku dal na sociální sítě odkaz, že ji rozřeže a „prožene“ krbem. Nestalo se, socha našla své místo jinde.

Po Moai vytvořil několik dalších soch, pak přišel nápad zhotovit sochy svaté Marie a Josefa s Ježíškem. A proč k tomu nedodělat ovečky. Betlém vystavil tvůrce na zahradě a vyvolal tím obrovský zájem. „Přijeli jistí sběratelé umění a projevili extrémní zájem, což dodnes nechápu. Sochy a betlémy tvořím spíš pro svou radost, i když benefit z případného prodeje je příjemný. Díky těmto lidem jsem se dostal do povědomí,“ zavzpomínal autor.

Kde jsou jeho díla k vidění

Jeho sochy mohli obdivovat třeba návštěvníci zámku Sychrov nebo luxusní restaurace v Mladé Boleslavi, kde jeho dřevěné sochy stály pět let. Ve Frýdlantu mohou Gärtnerův betlém lidé obdivovat na nádvoří radnice. V parku pak stojí další jeho dílo, série Tak jde život, soubor soch od zrození dítěte až po seniorský věk.

Sochy tvoří jen pilou, dlátem neumí. To s sebou nese i drobné nehody. „Řízl jsem se do helmy, několikrát do nohy, to je prostě oběť. Jsem ale extrémně opatrný, takže žádný z těch úrazů nebyl vážný,“ podotkl Gärtner. Rád tvoří sochy andělů. „Když řeknu, že jsem jich vyřezal pět set, tak to je velice skromné číslo. Jak už to mám v ruce, tak mi stačí jedno dopoledne řezat a druhý den doladit,“ dodal tvůrce.

Jeho snem je stvořit největší betlém v České republice. Proto, aby dřevo vydrželo, hledá majestátní zastřešené prostory. Domluven byl už právě na Sychrově, kde měl betlém najít své místo. „Ale podle mne je to malé, spousty sloupů, tak jsme od tohoto záměru ustoupili,“ zmínil Gärtner. A tak hledá prostory, nejlépe už zavedené a navštěvované, dál. „Všechno zařídím, vyrobím. Představuji si to jako betlém zasazený do krajiny. Třeba v pozadí kopec, kde sáňkují děti,“ zasnil se.

Tomáš Gärtner vyřezává sochy ve volném čase, sem tam nějakou nabídne i k prodeji. V současné době se věnuje vyřezáváním objektů z tvrdého dřeva, které jsou vhodné i do interiérů. Betlém z dřevěných soch mají i v nedalekém Janově nad Nisou. Autorem Loučenského betléma je Ivan „Dědek“ Šmíd, tento betlém se také každoročně rozrůstá.