Velkolepou módní přehlídkou zahájí nultý ročník tříměsíčního projektu Mezinárodní trienále Jablonec 2008. Přestože firmy nebudou mít z projektu téměř žádný zisk, zapojily se do projektu a očekávají propagaci Jablonecka, jako regionu odkojeného bižuterií. „Firmy, které se zabývají bižuterní výrobou, očekávají alespoň tuzemskou reklamu s tím, že opět bychom chtěli vyzvednout bižuterii na povrch,“ uvedl jeden ze zástupců firmy, která se bude na trienále prezentovat.

Chceme, aby se trienále zúčastnilo co nejvíce lidí. Na zahájení, které bude 19. června, vystoupí i návrháři zvučných jmen, kteří spolupracovali na vzniku kolekce s místními firmami,“ uvedla ředitelka Muzea skla a bižuterie Jaroslava Slabá.
Zahájení se zúčastní i návrháři
Na schůzi pracovního týmu s firmami a zástupci škol, kteří se Mezinárodního trienále účastní, padl návrh oslovit moderátory zvučných jmen, aby na festival přilákali více lidí. To však podle Jaroslavy Slabé není možné. „Celebrity stojí mnoho peněz, navíc se k této události nehodí. Modní přehlídky se zúčastní návrháři jako například Beata Rajská,“ zmínila Jaroslava Slabá s tím, že projekt přijde celkem na čtyři a půl milionu korun.

Na trienále od 19. června do 27. září se chystá 16 týmů, 32 firem, 12 týmů ze základních škol a řada jednotlivců. „Všichni jsme do projektu vložili mnoho úsilí a peněz. Nechceme, aby se trienále stalo jen akcí, ale také tradicí,“ uvedl zástupce firmy Tear Bohemica, zabývající se výrobou perlí David Hlaváč.
Firmy i školy již odevzdaly šperky a Jaroslava Slabá potvrdila, že jsou velmi zdařilé. Cílů uskutečnit trienále je hned několik, patří mezi ně například propojit bižuterní, sklářský a textilní průmysl, zapojit studenty do procesu módní tvorby nebo vyzdvihnout výrobu skla a bižuterie jako národní tradici Čech.

Lidé od půlky června mohou vidět v prostorách jabloneckého Eurocentra módní přehlídku Oděv a jeho doplněk, jejíž součástí je výstava, Mezinárodní šperkařské sympózium a výstava výsledků sympózia. Výstavu Šperk ze skleněných perlí, výstavu světových šperkařů, výstavu Umělecké školy a skleněná perle, semináře, přednášky a kulturní pořady.