Deset milionů korun si půjčil fotbalový boss Miroslav Pelta z městské kasy přede dvěma lety. Chybí mu zaplatit poslední jedna čtvrtina. Navrhl zastupitelům, zda by mu se zaplacením neposečkali. Výsledek? Kompromis. Do konce roku.

„Z výsledku příliš nejásám,“ konstatoval místostarosta Lukáš Pleticha, když se zastupitelé na svém posledním jednání jen těsnou většinou přece jenom přiklonili k variantě: povolit odklad splátky.

V době, kdy si fotbalisté brali úvěr, se podle Pletichy jasně domluvili na doplacení k 30. červnu letošního roku. Vůli zastupitelů ale velmi málo ovlivnil fakt, že výsledek, jakého jablonecký klub v letošní sezóně dosáhl, rozhodně není nezanedbatelný a musí jej uznat i sportovní antitalent.

Výkony nejsou nikdy zadarmo

„Úspěch Baumit je opravdu obrovský a vzhlíží k němu celá republika,“ přimlouval se Petr Beitl s tím, že by doplacení až příští rok s radostí akceptoval zejména proto, že Jablonec vždy vycházel všem sportovcům vstříc. Beitl proto navrhl, aby závazek přejalo příští zastupitelstvo.

Druhé místo Baumitu v Gambrinus lize, pohár na dosah ruky a postup do Evropské ligy s sebou podle Pelty přinesl zvýšené náklady nejen na dopravu, ale především na technické a materiálové vybavení. „Poslední splátka je výrazná finanční zátěž,“ uvedl v žádosti Pelta.

Za pozdní platby zaplatí pokutu

Vedení jablonecké radnice trvalo na svém, aby byl úvěr zaplacen do konce jejich volebního období. V souvislosti s tím, se zcela razantně postavilo proti tomu, aby sankce vzniklé z tohoto úvěru zastupitelé prominuli.

„Problémy se splátkami už byly různé,“ konstatoval místostarosta Pleticha. Fotbalisté tak městu ke konci roku vrátí nejen deset milionů do poslední koruny, úroky, ale i pokutu. „Sankční postihy dosahují půl milionu. Jejich prominutí zastupitelstvem neprošlo,“ dodal místostarosta Pleticha.