Celý region je na nohou. V sobotu v podvečer se v tradičním severočeském derby utkají fotbalisté Slovanu Liberec se svým největším rivalem sousedním Baumitem Jablonec na jeho hřišti.

Atmosféra derby pokaždé přináší spoustu emocí jak na hřišti, tak mezi fanoušky obou klubů. Proto se na utkání pečlivě připravuje i policie, která derby mezi Jabloncem a Libercem vyhodnotila jako utkání nejvyššího rizikového stupně.

„Policie připravila bezpečnostní opatření v okolí stadionu k zajištění veřejného pořádku před utkáním, během něho i po zápasu,“ upozornila pracovnice prevence jablonecké policie Dagmar Sochorová s tím, že počet a rozmístění policistů nemůže z bezpečnostních důvodů prozradit.

V pohotovosti jsou i liberečtí strážci pořádku. Stovky fanoušků Slovanu totiž pojedou dnes odpoledne do Jablonce vlakem. „Policisté budou fanoušky doprovázet a budou mít zvýšený výkon služby,“ poznamenala tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Fanoušci Jablonce se na fotbalové utkání, které startuje v 18 hodin a patnáct minut, pečlivě připravují, ale rozhodně ne v podobě plánovaného střetu.

„Příprava spočívá například v tom, že si chystáme choreografii. Před zápasem máme sraz s dalšími přibližně třemi sty padesáti fanoušky a dále jdeme po vlastních stopách,“ uvedl za fanoušky Ultras Jablonec Dan Krupka, který upozornil, že mezi jabloneckými chuligány a Ultras Jablonec je rozdíl. „Ani ti však potyčku s libereckými neplánují, navíc, pokud vím, jsou s nimi ve družbě,“ zmínil Krupka.

Referent marketingu libereckého klubu Tomáš Čarnogurský je přesvědčen, že derby proběhne v pohodě a v klidu.
„Alespoň ze strany fanoušků Slovanu žádné výtržnosti neočekávám,“ sdělil Čarnogurský Deníku.

Do jablonecké Chance Arény se podle něj vypraví hodně přes pět stovek fandů Liberce. Velká část z nich pojede společně vlakem z libereckého vlakového nádraží, kde se sejdou kolem šestnácté hodiny.

„Minulý rok jely skoro tři stovky příznivců společně tramvají. Letos kvůli výluce dají přednost vlaku,“ uvedl Čarnogurský.

Velké obavy panovaly i při předchozím souboji dvou severočeských rivalů v dubnu tohoto roku. Tehdy se však v Jablonci hrané střetnutí obešlo bez sebemenších výtržností a potyček. Jen při odchodu ze stadionu museli policisté fanoušky obou týmů od sebe oddělit.

Liberečtí fanoušci mají k dispozici pět set kusů vstupenek zdarma. Ty jim totiž v týdnu zakoupili samotní fotbalisté ligového kádru Slovanu jako omluvu za poslední nepřesvědčivé výkony.

Slovan nejprve ostudně vypadl z play-off Evropské ligy a poté podlehl v domácí ligové soutěži s posledním týmem Bohemians Praha. Derby je ale podle fanoušků úplně něco jiného. Liberec má totiž v derby soubojích výrazně lepší bilanci.

„Právě proto věříme, že i tentokrát se bude radovat Slovan,“ podotkl Tomáš Čarnogurský.

A tip jabloneckých příznivců? Fotbalisté Baumitu porazí FC Slovan Liberec 3:0. Kdo se bude smát poslední se dozvíme v sobotu po dvacáté hodině.

autoři Lenka Brabencová a Aleš Vávra