Přelom roku bývá většinou časem k bilancování. Fanoušci prvoligového fotbalového týmu FK Jablonec si mohou připomenout měsíc po měsíci, co se událo na Střelnici. Dnes už připomínáme události v měsíci květnu a červnu.

Nejlepší byl Novák

Na začátku května byl hráčem předchozího měsíce vyhlášený jablonecký obránce Filip Novák, ten i ze své pozice obránce přidával jednu branku za druhou. Ofenzivně laděný krajní bek nakonec překonal všechny klubové rekordy a sezonu zakončil s neuvěřitelnými jedenácti ligovými zásahy.V květnu se měly vyluštit veškeré tajenky. Jablonec pošilhávající po Evropě už věděl, že si třetí místo před Mladou Boleslaví obhájí díky náskoku, který si v průběhu jara vytvořil. Naopak na dvojici Plzně se Spartou už dorážet nemohl. I proto, že v nastavení přišel o tři body v Teplicích, kde musel skousnout hořkou remízu 1:1.

Jaké bude derby?

Sever Čech v té době ožíval třaskavým Podještědským derby, jeho patronkou se tentokrát stala oštěpařka Bára Špotáková. Tápající Slovan Jablonečtí doma porazili 2:0 a poprvé v historii tak v jedné sezoně svého největšího rivala dvakrát pokořili, i tím se přepisovala dosavadní historie. Domácí pohárová odveta v semifinále s Mladou Boleslaví dopadla dobře a Jablonec se mohl pyšnit svým šestým postupem do finále soutěže. Tentokrát o to lepším, že se proti nim postavil rival z Liberce.

Smetli taky Baník

S ligou se Jablonečtí rozloučili parádně, na domácí půdě smetli neškodný Baník 4:0 a v posledním kole zvítězili i v Brně. V květnu klub ještě stihl připravit pro fanoušky tradiční besedu pro fanoušky i fotbalový den pro základní školy. Vše už ale směřovalo k samotnému vrcholu sezony, kterým se stalo finále Poháru FAČR se Slovanem Liberec.

Tolik očekávaný duel mohl vypuknout. Stadion v Mladé Boleslavi okupovali fanoušci obou táborů, obarvené vousy, hecy, zelená a modrá kam jste se podívali. Ale vítěz mohl být jen jeden. Jablonec vedl gólem útočníka Doležala, ale pět minut před koncem stihl srovnat skóre liberecký Bakoš. V nervy drásajícím penaltovém rozstřelu se nakonec radovali z vítězství Liberečtí. Trenér Šilhavý po zápase přiznal, že v kabině byly vidět i slzy. Liberec, který se v této sezoně pral sám se sebou a honil ligovou záchranu ke konci soutěže, nakonec pustili Jablonečtí do pohárové Evropy díky tomuto finále. Po utření slz však mohl být Jablonec se sezonou nadmíru spokojený. Vybojoval tolik chtěnou účast ve třetím předkole Evropské ligy za třetí ligové místo, navíc se ziskem šedesáti čtyř bodů potvrdil nový klubový rekord.

Někteří ještě hráli

Ještě v červnu si pětice jabloneckých hráčů plnila reprezentační povinnosti, ačkoliv si jejich klubový spoluhráči už užívali zaslouženou dovolenou. Neopakovatelnou atmosféru domácího EURO Lvíčat okusil za jabloneckou kabinu Lukáš Masopust. Bohužel, český tým nakonec ze skupiny těsně nepostoupil.

S novými posilami

Už v polovině června opět odstartovala letní příprava ligového A-mužstva. Roztočil se také kolotoč na přestupovém trhu, a to závratnou rychlostí. Jablonec se vyrovnával s odchodem srdcaře Tomáše Čížka či klenotu v podobě Jana Kopice. Funkcionáři ale zapracovali také na posilnění kádru, který se chystal reprezentovat český fotbal na evropské scéně. Jablonec získal středopolaře a budoucího zástupce kapitána nově se tvořící reprezentace do jednadvaceti let Michala Trávníka, vyhlíženými posilami do útoku se stali Tomáš Wágner a Stanislav Tecl. Brzy po startu přípravy byl rozlosovaný také nový ročník SYNOT ligy. Jablonec musel přijmout poměrně nevšední rozlosování, kdy na podzim hostil většinu silných týmů na domácí půdě, naopak na hřiště soupeře častokrát vyrážel na delší vzdálenosti na Moravu.

Vyjeli do Čelákovic

Úvod letní přípravy trávil tým trenéra Šilhavého v domácích podmínkách. U příležitosti klubových oslav v nedalekém Hrádku nad Nisou odehrál Jablonec první přátelský zápas.

Účastnil se ale i tradičního turnaje v Čelákovicích, kde se radoval z prvenství, když ve finále dokázal otočit vývoj proti dalšímu účastníkovi předkol Evropské ligy Slovanu Bratislava. V závěru měsíce jablonečtí hráči navíc zpestřili konec školního roku žákům základních škol na Jablonecku, za kterými zavítali v den předávání vysvědčení a společně zavzpomínali, jak vypadalo na základní škole jejich vysvědčení.