Výstavní slepice, husy, morčata nebo králíky ukázali pyšní chovatelé na výroční výstavě krajských plemen v Zákupech. Huňatých ušáku ale bylo letos k vidění méně. „Jelikož všichni panikaří kvůli tomu novému králičímu moru, je letos králíků méně,“ říká předseda Základní organizace Českého svazu chovatelů v Zákupech Stanislav Kňobort. Chovatelé do Zákup tentokrát přivezli jen 120 kusů. Běžně to bývá dvojnásobek.

Ze sedmi národních plemen na výstavě tři chyběla. „Nemáme tu českého strakáče, českého černopesíkatého a moravského bílého hnědookého,“ vypočítává Kňobort s tím, že obavy z moru jsou tak trochu planý poplach. „Ano někomu to chcípá, ale vetšinou to jsou ti, kdo neočkují vůbec,“ podotýká předseda chovatelského svazu. Všichni řádní chovatelé prý mají svá zvířata očkovaná proti mixomatóze a králičímu moru.

„Na druhou stranu se říká, že ten mor který očkujeme, je nějaká starší forma. Teď je novější, ale zase chybějí vakcíny,“ říká Kňobort. Kromě toho, že jich je málo, jsou nové vakcíny také násobně dražší.

Mládí vpřed

Náročná práce s pipláním chovu se často stává i doménou mladších ročníků. „Je skvělé, že tady v Zákupech mají pořadatelé připraveno plno ocenění pro mladé chovatele. Ohromným způsobem je to motivuje,“ chválí zákupskou výstavu Zdeněk Miřatský, pyšný otec mladého Filipa, který jen před malou chvílí obdržel čestnou cenu svazu za své výstavní králíky zaječí.

Morčata i v bytě

Kdo chce chovat králíky, husy nebo slepice, potřebuje alespoň malý pozemek. U morčat, která byla na zákupské výstavě také k vidění, tomu tak není. „Znám chovatele, který má devadesát kusů v bytě na Starém Městě v Praze,“ usmívá se chovatel morčat Luděk Smejkal z Benešova nad Ploučnicí. Aktivních chovatelů, kteří jezdí na výstavy, je podle Smejkala v republice kolem tří set. Drtivě mezi nimi podle Smejkala dominují ženy.

„I přes relativně nevelký počet aktivních chovatelů se koná kolem padesáti výstav ročně,“ podotýká Luďek Smejkal a zároveň vyvrací, že se jedná o tichá zvířátka. Když mají hlad, mohou prý drobní hlodavci spustit ohromný sborový výskot.