„Letošním trendem je fialová, všechny její odstíny v kombinaci třeba se zelenou a pastelovými barvami,“ prozradila kurátorka výstavy Dagmar Havlíčková a spoluautorka publikace Skleněné vánoční ozdoby.

Kdo chce být ale úplně „trendy“, měl by si pořídit designové ozdoby z rodinné firmy Glassor od návrhářky Marianny Malíkové. I ty výstava nabízí. „Je to kolekce s názvem Zlatý příběh a jsou zcela specifické,“ popsala kurátorka. Kolekce asociuje svátečně vyzdobený stromek v zahradě, včetně hladového kosa. Mezi barvami dominuje zlatá, bílá a letos na vánočních ozdobách módní extravagantní černá.

Rozhodne zákazník

Podobné autorské kolekce jsou mezi množstvím vánočních ozdob spíše výjimkou. Barevné trendy totiž neurčují designéři, ale zpravidla zákazník. „Vyplývá to většinou z veletrhů, kde se výrobci setkávají se zákazníky, a od toho se pak odvíjí produkce pro nadcházející sezonu,“ vysvětlila kurátorka.

Ale ani tak nelze jednoznačně tvrdit, že firmy, které se jiskřivou vánoční produkcí zabývají, jen slepě kopírují vkus obchodníků. Svědčí o tom i další kolekce s názvem Červená a bílá. Zdobením trochu připomíná skandinávské motivy, unikátní na nich je porcelánová barva. „Vypadají jako z porcelánu, ale ve skutečnosti jsou ze skla,“ poznamenala Dagmar Havlíčková.

Světová premiéra

Hned v úvodu expozice uvidí návštěvníci produkci Rautisu. Firmy, která navázala na původní výrobu z roku 1902. Jedinou svého druhu na světě. A zatímco technologie zůstává po desetiletí neměnná, vzory jsou, s výjimkou těch tradičních a zcela žádaných, zcela současné. Letošní novinkou jsou 3D ozdoby ve tvaru obřích vánočních ozdob. „Ještě nikdo kromě vás je neviděl, jde vlastně o světovou premiéru,“ připomněla Havlíčková

Z Jizerek do Ameriky

Patrně první skleněné vánoční ozdoby vznikaly už začátkem 19. století v Jizerských horách. „Přesto se ještě na počátku 20. století u nás vyráběly jen okrajově,“ vysvětlil historik Petr Nový, spoluautor publikace. Dovozci ani výrobci neviděli v tomto artiklu budoucnost. „Například na veledůležitý trh v USA se skleněné vánoční ozdoby začaly dovážet ve větším až koncem 19. století,“ doplnil Nový. A právě ze Spojených států a Kanady pochází nejvíce odběratelů dodnes.

Výstava neukazuje jen vánoční stromky hustě obsypané produkcí tří firem, ale i samotnou výrobu. A to nejen u perličkových tvarů z Rautisu, ale i foukaných ozdob. „Tady vidíte, jak se sklo vyfoukne do formy, pak fázi stříbření, malování a tady už je hotový výrobek,“ ukázala kurátorka na jednu z vitrín. Stejným způsobem se vyrábějí nejen koule, ale třeba i netradiční tvary jako neuvěřitelně věrné modely aut. Mezi kuriozity patří i největší koule vyrobené tradiční technikou o průměru 25 centimetrů.

Neodpustím si otázku, které ozdoby si na svůj stromeček věší autorka výstavy, Dagmar Havlíčková. „Asi vás zklamu, ale když se deset let pohybujete mezi skleněnými ozdobami, na stromeček si věším výlučně slaměné,“ zasmála se.

Výstava potrvá od 22. listopadu až do 16. února. Ozdoby lze zakoupit v rozšířeném prodeji ve vestibulu muzea. „Výstava je pro nás důležitou předehrou před otevřením nové stálé expozice skleněných vánočních ozdob Svět zázraků v muzejní přístavbě v příštím roce,“ upozornila ředitelka muzea Milada Valečková.

Zámky zvou na advent už o víkendu

Ačkoli začátek adventu letos připadá až na 1. prosince, některé hrady a zámky lákají na vánoční atmosférou už tento víkend. Například zámek císařské rodiny v Zákupech na Českolipsku připravil akci Vánoce u pana nadlesního. „Prohlídky připomenou, jak se svátky slavily na zámku v době první republiky,“ popsala mluvčí územní správy Národního památkového ústavu Lucie Bidlasová. Prohlídka bytu skutečné postavy Josefa Mati neopomene také výklad o vánočních zvycích, nebude chybět vánoční výzdoba, ozdobené vánoční stromy či štědrovečerní tabule s nadílkou. Součástí prohlídky bude i vánočně vyzdobená kaple sv. Františka z Assisi.

Další dva víkendy se vánočně vyladí i Grabštejn, který chystá advent u Clam-Gallasů. Posledních majitelů, kteří na grabštejnském panství působili od počátku 18. století do roku 1945.

Hrané vánoční prohlídky chystá druhou adventní neděli také zámek Lemberk. A stranou nezůstane ani celoročně otevřený Sychrov. Tento víkend chystá ještě pohádkovou prohlídku, pak už se ale i on zahalí do vánočního. „Zaměstnanci už leští nádobí a připravují slavnostní porcelánové servisy, prostírají se slavnostní tabule,“ prozradil ředitel NPÚ Miloš Kadlec. Připomněl ovšem, že šlechtické svátky byly ve skutečnosti mnohem skromnější, než bychom si představovali.