„Mohl jsem zkusit něco zcela nového, a to vyrazit minci se svým portrétem. Jsem rád, že můžu být jedním z těch hráčů, kteří jsou součástí této kolekce,“ řekl krátce po ražbě hokejista, trenér i manager Jaromír Jágr. Autor návrhu, Martin Dašek z Hradce Králové, zachytil hokejistu v mladistvé podobě, v době olympijského triumfu v Naganu.

Kolekce Hokejové legendy vzniká již od roku 2018. Jako první se na zlaté minci objevil legendární trenér a hráč Ivan Hlinka. V sérii jsou dále pamětní mince hokejistů z Nagana nebo legendy hokeje. Kolekci, která by měla být kompletní ještě letos, doplní dále Milan Nový, Jiří Holeček nebo Václav Nedomanský. „Série bude obsahovat 14 mincí. Zákazník za ni zaplatí zhruba 196 tisíc korun,“ doplnil obchodní ředitel České mincovny Aleš Brix s tím, že Česká mincovna mince v tomto cyklu razí ze zlata a ze stříbra.

Hvězdná kariéra Jaromíra Jágra

„Džegr“ jako jediný ze zlaté party z Nagana stále hraje a je nezpochybnitelně jedním z nejlepších hokejistů všech dob. Zvítězil na olympijských hrách, dvakrát na mistrovství světa a dvakrát ve Stanleyově poháru, a je proto členem elitního spolku Triple Gold Club. Vedle působení v národní reprezentaci propůjčil své mimořádné schopnosti celé řadě hokejových klubů. Všechno začalo u Pittsburgh Penguins, poté následovaly kluby Washington Capitals, New York Rangers, Avangard Omsk, Philadelphia Flyers, Dallas Stars, Boston Bruins, New Jersey Devils, Florida Panthers, Calgary Flames, a nakonec Rytíři Kladno, kde působí v současnosti.

Jak legendární útočník dokáže držet krok s o generaci mladšími hráči, s kterými se nyní střetává v nejvyšší domácí soutěži? „Musíte mít vůli, i když vaše tělo nechce. Musíte být k sobě neústupní a trénovat ještě poctivěji. Kdybych toho nebyl schopný, asi bych skončil. Jakmile bych se nedonutil trénovat, byl by to pro mě jasný signál, abych ukončil kariéru, protože pak bych se nemohl zlepšovat. Zázraky se nedějí. Člověk se nevzbudí a nebude o deset let mladší,“ prozradil hokejista s věčně chlapeckým úsměvem na tváři.

Hvězdná kariéra Jaromíra Jágra začala po mistrovství světa ve Švýcarsku v roce 1990, kde s národním týmem vybojoval bronz. Kladenského útočníka všimli skauti zámořské NHL, kterou „Džegr“ zakrátko zcela opanoval. Stal se nejlepším Evropanem hrajícím v této soutěži, přičemž v historické statistice kanadského bodování NHL je na tom lépe jenom sám Wayne Gretzky. Slavný Kanaďan však na rozdíl od Jaromíra Jágra nikdy nevyhrál mistrovství světa ani nezískal olympijské zlato – o drahý kov ho v japonském Naganu připravili právě čeští hokejisté, kteří byli zpočátku považováni za outsidery. Přestože si Jágr po „turnaji století“ vyčítal, že mohl k úspěchu výpravy přispět více, byl na sebe příliš přísný – například ve čtvrtfinále proti USA zaválel.

V současnosti je jediným hokejistou ze zlaté party, který stále hraje. „Někdo musí být poslední,“ říká s úsměvem Jaromír Jágr, který dnes všechnu energii věnuje Rytířům ve svém rodném Kladně.