Koncem uplynulého týdne začali policisté v Libereckém kraji s kontrolami v lokalitě Bedřichova. Do hůře dostupného terénu se vydali policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Libereckého kraje společně s policisty z oddělení služební hipologie Krajského ředitelství policie Libereckého kraje a s libereckým psovodem a jeho čtyřnohým parťákem, kde kontrolovali neporušenost chat a vhodné zabezpečení majetku chatařů.

„Výhoda policistů na koních je, že se dostanou dobře do míst, kam se běžně nedostanou policisté služebními dopravními prostředky a také výhoda jakéhosi nadhledu, kdy z koňského hřbetu dohlédnou do vyšších míst rekreačních objektů,“ uvedla koordinátorka prevence Vladimíra Šrýtrová.

Policisté vyrazili na kontrolu chat na koních.Policisté vyrazili na kontrolu chat na koních.Zdroj: KŘP LKPo provedených kontrolách policisté ponechali majitelům chat a chalup za okny či dveřmi kontrolní lístek o kontrole jejich objektu. Nejen během těchto preventivních akcí jsou kontroly rekreačních objektů prováděny, ale policisté se na ně zaměřují i v běžném výkonu služby.

„Během proběhlého opatření zkontrolovali policisté více jak dvě desítky chat a jiných rekreačních objektů a k nim náležících kůlen a stodol. Provedenými kontrolami nezjistili žádný narušený objekt, ani pohyb závadových osob. Až na drobnosti, měli majitelé vše v naprostém pořádku,“ řekla Šrýtrová.

Od začátku letošního roku do konce září řešili policisté v Libereckém kraji celkem 97 případů vloupání do rekreačních objektů, z toho nejvíce - 38 jich bylo na Českolipsku a nejméně - 15 na Liberecku. Zhruba jedna třetina se podařila policistům objasnit. V loňském roce za stejné období evidujeme v Libereckém kraji celkem 84 případů.

Co dělat, když mě vykradou

Pokud při návratu domů zjistíte, že máte i přes důkladné opatření vylomený zámek, vysazené dveře z pantů, pootevřené okno, či střepy z rozbitého okna a podobně, je nejlepším řešením ihned zavolat linku 158.

Policie nedoporučuje vstupovat do takového objektu. Mohl by být uvnitř ještě pachatel. A dále byste neměli manipulovat s předměty a uklízet dříve než přijede policie, znehodnotili byste takto stopy.

Jablončtí strážníci mají nové skútry, chtějí využívat i záznamy z dronu.
Jablonec pod dohledem dronu. Strážníci ho chtějí do konce roku i s termokamerou

Policisté budou i v následujícím období pokračovat v realizaci podobných akcí a apelují na majitele, aby v objektech nenechávali cenné věci. Zloděje nejvíce láká elektronika, starožitnosti, zahradní technika, nářadí či zahradní nábytek.

„Důležité je také dobře rekreační objekt zabezpečit a nenechávat v jeho okolí žádné předměty např. žebříky, sekery, či jiné nářadí, které by mohly usnadnit nezvaným návštěvníkům vstup do objektu. Na druhou stranu je ale žádoucí budit dojem, že objekt je i přes zimu obýván,“ dodala k prevenci Šrýtrová.