V prvním kole se nesmí šťouchat. Kdo je nejrychlejší, získá tři body, druhý dva a třetí nic. Tak jede několik trojic a až bude devět aut, tak se pouští demoliční derby. V tom jezdci získávají body za šťouch,“ vysvětlil hlavní pořadatel Patrik Černý, který se organizaci závodu věnuje druhým rokem.
Čím víc jezdec do druhého naboural a měl na svém kontě víc šťouchanců, tak ten postoupil do semifinále a finále. A taková napínavá podívaná se stovkám diváků, které si našly cestu na tuto akci, určitě líbila.

Ve finále se představila už hodně pobořená auta, která si odnesla šrámy z předchozích startů. „Tam už nejedeme na rychlost, ale na šťouchy,“ upřesnil další podmínky hlavní organizátor. Na start Autošťouchu se letos postavilo padesát jezdců, někteří přijeli až z Prahy i dalších měst republiky. Převažovala ale účast závodníků z Tanvaldu a okolí.

Na vítěze zajímavého klání čekaly také hodnotné ceny. Ti nejrychlejší a nejlepší si odvezli třeba poukaz na přezutí gum, proteinové nápoje, vstupenky na fotbalové utkání FK Jablonec a také dres. Nechyběly ale ani tradiční medaile a poháry. „Vyhodnotili jsme také mimořádnou kategorii a to Krasavec roku. Auto, které bylo po závodě nejhezčí, získalo pohár. Vítěz musí vizuálně musí vypadat pro oči diváka nejlépe. V závodě letos nejvíce startovaly favority, felície, octávky, golfy i Škody 120,“ uvedl k průběhu Patrik Černý.

Mezi těmi, kteří se starali o hladký průběh závodu, nechyběl ani Stanislav Pacák. Ten nechtěl, jak potvrdil Patrik Černý, být nikde vidět a slyšet. Ale byl to právě on, který tuto akci před několika lety vymyslel a začínal s osmi jezdci. A ti se vzájemným šťoucháním spíše bavili než závodili.

Za Tanvald se zúčastnilo deset závodníků, za Jablonec pět, dva přijeli z Turnova. „Liberecký kraj měl v letošním ročníku Autošťouchu převahu, za Jablonec a okolí jelo nejvíc jezdců, posádek a mechaniků. Průběh závodu zajišťovala parta přibližně třiceti lidí, nadšenců, kteří mi hodně pomohli. Nechyběli mezi nimi ani traťoví komisaři a další pomocníci,“ zdůraznil Patrik Černý.