„Pořádáme tuto akci několik let. Vždy je nás přibližně okolo čtyřiceti v maskách. Počet návštěvníků se hodně liší dle počasí,“ uvedl Martin Klodner, který zastával pozici laufra. Tato osoba zpravidla má vysokou čepici na hlavě a provází průvod, stejně jako v tomto případě. Celá akce začínala i končila na Komenského náměstí, kde mohli přítomní ochutnat i některé typické pochoutky, jako například jizerské sejkory.

Masopust. Ilustrační foto.
Masopustní veselici pořádají spolky a dobrovolníci

„Naší náplní je udržovat zdejší tradice. Chtěli jsme nějakým způsobem oživit toto náměstí, jelikož je poněkud zapomenuté,“ sdělila Eva Vašírová z občanského spolku Cervus Semilensis. Ten akci připravil spolu s dalšími místními organizacemi. „Je důležité sdělit, že bez zapojení dalších spolků a lidí by tato akce nikdy nevznikla,“ dodala organizátorka.

Na náměstí se tak v ranních hodinách sešli typické masky, mezi nimiž nechyběly ani neznámější postavy, jako jsou medvěd nebo kůň. Ale také mnoho místních. Společně prošel průvod okolo kostela sv. Petra a Pavla k Městskému úřadu. Zde celé události požehnala starostka Lena Mlejnková. „Mám velkou radost, že u nás ožívají dávné tradice. O to hezčí je, že se jedná pouze o občanskou aktivitu, město pouze v případě nutnosti poskytuje zázemí,“ komentovala starostka.

Masopust v Tanvaldě proběhl v úterý 28. února 2017. Před samotným průvodem byl u starosty vyžádán klíč od města.
Masopust je hrdý na tradici i oblibu v okolí

Ta předala laufrovi oficiální glejt, ve kterém vedoucí osoba ve městě nebo obci v historii schvalovala koledování a všeobecné veselí masek. „Doufám, že si lidé tento den užili. Za mě osobně je to úžasná akce,“ řekla Mlejnková. „Moc se mi masopust líbí, nejsme tu s dětmi poprvé. Myslím, že je důležité si uvědomit, že rok funguje v určitém koloběhu a dříve byl dělen na různé fáze jako je masopust a doba půstu,“ komentovala místní Marie Zahrádková.

Masopustní průvod v Semilech
OBRAZEM: Semilského masopustu se zúčastnila i starostka