Už během konference se ukázalo, že budoucnost sklářského průmyslu je nejen v propojení studentů s firmou, ale také sklářských firem například s automobilovým průmyslem. „Budoucnost vidím v tom nebýt závislý pouze na sklářském průmyslu. Budeme dodávat i pro tak významné firmy, jako je Škoda Auto,“ řekl Jan Hroch, generální ředitel společnosti Desko z Desné.

A právě pořádající společnost Desko, která je součástí skupiny Preciosa, může své služby nabídnout dál. Zabývá se stavbou nejen sklářských pecí a výrobou zakázkových strojních zařízení, ale i výrobou elektroinstalačního materiálu.

DŮLEŽITÉ PROPOJENÍ

Na půdě školy se při konferenci sešlo zhruba 12 sklářských firem z celé republiky. Dopolední blok byl věnován sklářským tématům, jako jsou maloobjemové tavicí agregáty či vývoj a výroba strojních zařízení a forem, část patřila také prezentaci železnobrodské školy. Odpoledne přišly na řadu prezentace Vinoloku o skle jako náhradě tradičních materiálů a tradiční sklářské výrobě v Ornele. V závěru konference následovala prohlídka školy a školní hutě.

Do debaty se zapojil i ředitel sklářské školy v Železném Brodě Libor Doležal. „Propojení školy se skutečným sklářským průmyslem má obrovský smysl. Škola na něj od počátku své existence klade velký důraz a mou vizí, kterou uvádím do praxe, je jeho neustálé prohlubování,“ zmínil Doležal.

Cílem školy je, aby se studenti už v průběhu studia mohli s reálnou praxí seznámit a po absolvování školy plnohodnotně naskočit do provozu. „Nemůžeme čekat se založenýma rukama. Po sklářské krizi v roce 2008 je pro nás důležité partnerství s velkými sklářskými firmami, které produkují, mají zaměstnance a jsou stabilní jako zaměstnavatel,“ dodal Doležal s tím, že to je směr, kterým se má škola vydat.

Studenti se navíc na praxi ve firmách mohou kreativně realizovat. „Měli jsme u nás studentku z Turnova, kterou jsme nenechali pilovat tisíc šroubů na normu, ale vytvořili jsme jí prostor k vlastní tvorbě a ona nám vyrobila kované růže,“ doplnil Jan Hroch.