Jedna chodba vede v přízemí z prostor, kde se dříve nacházela urologická ambulance. Ta byla přemístěna do rekonstruovaných prostor v pavilonu A. Druhá chodba je v 1. patře vedle stávající chirurgické JIP. Chodby budou sloužit především pro převážení pacientů z operačních sálů v chirurgické části pavilonu B do pavilonu nového, kde najde své místo oddělení ARO a jednotka intenzivní péče.

Ukončení stavby pavilonu intenzivní medicíny je plánováno na listopad letošního roku, následovat bude zajištění vnitřního vybavení a stěhování oddělení ARO a chirurgické jednotky intenzivní péče. S otevřením provozu se počítá po Novém roce.

Stavba začala na jaře roku 2018. Zřizovatele nemocnice, tedy město Jablonec, bude pavilon stát více než 150 milionů korun. Magistrát žádal původně o dotace stát, ale nedostal je. Proto se rozhodl hradit stavbu ze svého. „Pomohl Liberecký kraj, a to částkou 7,5 milionu korun,“ poznamenal tehdejší náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele.

Za peníze od kraje nemocnice vymění technologii náhradního zdroje elektrické energie. „Tento zásah je nutný právě z důvodu vybudování nového pavilonu, ve kterém budou lůžka ARO a JIP s napojením na přístroje podporující životní funkce,“ informovala Petra Hybnerová. Další část dotace pomůže k rozšíření hospodářského vjezdu do areálu nemocnice ze Hřbitovní ulice a uzavření celého areálu závorami. Finance poslouží také pro zkapacitnění hlavních napájecích kabelů a úpravy komunikací.

Nový pavilon ocení pacienti i zaměstnanci nemocnice. „Stávající kapacita osmi lůžek chirurgické JIP je nedostatečná. Pavilon intenzivní péče nabídne 18 lůžek. V posledním pátém patře bude zasedací místnost, inspekční pokoje primářů a přestěhuje se sem administrativa a vedení nemocnice. Do uvolněných prostor po kancelářích se rozšíří odborná nemocniční pracoviště,“ popsal reorganizaci ředitel nemocnice Vít Němeček.

Vnitřní vybavení pavilonu podle Němečka příliš nákladné nebude. „V podstatě budeme nakupovat jen nábytek, veškeré potřebné technické vybavení pro nové prostory máme,“ sdělil ředitel nemocnice.

Budoucí nové oddělení ARO nabídne moderní, takzvaný boxový systém. „Zajištěn tak bude lepší komfort a soukromí pacientů i jejich příbuzných,“ vysvětlil primář ARO Martin Bartoň.

Nejen v jabloneckém areálu lze nyní zaznamenat stavební ruch. Nemocnice nadále pokračuje i v humanizaci prostor v budově Centra doléčování a rehabilitace v Tanvaldu. Rekonstrukce se dočkala venkovní terasa a od začátku července si zde pacienti zpříjemňují svoji hospitalizaci.