„Během noci a dnešního rána jsme k odstranění překážek na komunikacích či větví zapletených v drátech elektrického vedení vyjeli více než třicetkrát. A to napříč celým krajem,“ upřesnila tisková mluvčí hasičů Pavlína Bílková. V deseti případech hasiči vyjeli i k dopravním nehodám. 

„V jednom kole jsou hlavně hasiči na Semilsku. Ti jezdí ke stále se opakujícím situacím, kdy stromy buď ohrožují nad vozovkou řidiče, nebo už přímo přes cestu spadly,“ dodala Bílková.

Nejčastějším úsekem těchto události jsou komunikace v okolí Jilemnice, Tanvaldu a Jablonce nad Nisou. Problémy jsou také kolem Liberce, Chrastavy a Raspenavy. 

V noci na středu a během středečního rána vyjížděli policisté k několika případům dopravních nehod, jejichž příčinou bylo převážně nepřizpůsobení rychlosti jízdy stavu a povaze vozovky. Řešili např. havárii v Dolní Chrastavě na silnici č. I/35, kde řidič osobního automobilu pravděpodobně nezvládl řízení a naboural do svodidel. Nehoda se obešla bez zranění.

Další nehoda se stala ve směru z Hejnic na Raspenavu. „Poblíž benzinové čerpací stanice se střetl autobus s cestujícími a dodávka. Našetěstí při střetu nikdo nebyl zraněn. Náhradní spoj přepravil cestující, vozidla jsou odstavena z místa střetu a místo je průjezdné,“ upřesnil tiskový mluvčí policie Vojtěch Robovský. 

Českolipští dopravní policisté také zasahovali v Sosnové, kde vozidlo vyjelo mimo komunikaci a najelo do příkopu. „Zdravotnická záchranná služba převezla do nemocnice lehce zraněného člověka. Následky se již podařilo odstranit a komunikace je bez omezení,“ doplnil Robovský. 

Na celém území Libereckého kraje jsou silnice povětšinou sjízdné. S vrstvou mokrého uježěného sněhu. Ve vyšších polohách se mohou tvořit sněhové jazyky. Trvá uzavírka komunikace ve směru z Tanvaldu na Harrachov po silnici č. I/10 a dále k hraničnímu přechodu s Polskem, pro vozidla nad 3,5 tuny.

Padající sníh doprovázený silným větrem působí problémy také energetikům. K 11.00 hodině dispečink ČEZ Distribuce eviduje 25 poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí. Bez elektřiny je přes 11 tisíc odběrných míst. Z pohledu lokace se jedná především o horské oblasti. Nejvíce poruch aktuálně řeší v Libereckém kraji (okresy Jablonec nad Nisou, Liberec a Semily – lokality Desná, Tanvald, Kořenov, Harrachov, Źeleznobrodsko).

Z důvodu kumulace poruch a nepříznivé sněhové prognózy vyhlašuje ČEZ Distribuce dne 9. 1. 2019 k 21.00 hodině kalamitní stav v okresech Jablonec nad Nisou, Semily a Děčín. Kalamitní stav platí do odvolání.