„Cílem cvičení bylo prověřit součinnost hasičů, zdravotníků, policistů a pracovníků Správy železnic při takovéto mimořádné události,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Hasiči měli za úkol vytyčit nebezpečnou a vnější zónu, ve spolupráci s městskou policií zajistit dopravní uzávěry, zabezpečit uzávěru a střežit nebezpečnou zónu, aby se za její hranici nedostali civilisté. Účastníci si procvičili i evakuaci osob a připravili proud pro jištění pyrotechniků pro případ, že by došlo k neočekávané explozi.

Na metodickou správnost provedení jednotlivých úkonů za hasiče dohlížel koordinátor – metodik oddělení IZS a služeb HZS Libereckého kraje Tomáš Janoušek. „Kromě dodržování taktických postupů a dodržování zásad bezpečnosti a ochrany zdraví při práci musí rozhodčí posuzovat další rozhodné skutečnosti, jako jsou postupy řešení, spolupráce při řízení zásahu a podobně,“ uvedl.

Rekonstrukce tramvajové trati v ulici Liberecká v Jablonci nad Nisou.
V Jablonci od soboty uzavřou Libereckou ulici. Autobusy pojedou jinudy

Cvičná situace gradovala nálezem druhého podezřelého předmětu – kufru v budově čekárny železniční stanice. Do akce se proto zapojil policejní kynolog se psem a opět následoval zákrok pyrotechnické služby policie.

Za HZS Libereckého kraje se taktického cvičení zúčastnili hasiči ze stanice Jilemnice, Semily a řídící důstojník semilského územního odboru Adam Vondra. Do cvičení se zapojila i Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje, Městská policie Rokytnice nad Jizerou, Hasičský záchranný sbor Správy železnic a dobrovolní hasiči – JSDH obce Rokytnice nad Jizerou a JSDH obce Jablonec nad Jizerou.