Devětadvacetiletý Karel bude za mřížemi až do roku 2026. Trest si nyní odpykává v rýnovické věznici, v úterý tu úspěšně složil závěrečné zkoušky v učebním oboru obráběč kovů Středního odborného učiliště Vězeňské služby ČR.

„Když budu mít možnost, udělám si třeba čtyři výuční listy. Musím ten čas tady nějak zabít,“ prozradil Karel.

Spolu s ním závěrečné zkoušky úspěšně složilo dalších třicet vězňů. Letos všichni prospěli. „Studenti se po tři roky učili na soustruhu, obrábění kovů, zhotovení výrobků,“ uvedl mistr odborného výcviku Josef Zámečník.

45letý Štefan už pomýšlí na práci na svobodě. „Nyní jsem se naučil obrábět, z minulosti mám také výuční list ze sváření. Až mě propustí, tak se tomu chci věnovat,“ svěřil se. Menšímu podsaditému muži, který právě obdržel výuční list, nechyběl na tváři úsměv. Zatímco drobný potetovaný Karel v kriminále stráví ještě sedm let, Štefan jde příští rok domů a snad i do práce.

Johanna Kammerlanderová  - Vdova po Karlovi des Fours Walderode
Odvolací soud potvrdil rodu Walderode nárok na restituci majetku na Turnovsku

Zkoušky, které vězni absolvovali, jsou stejné jako „venku“. Žáci musí složit písemné, praktické a ústní zkoušky. Získání výučních listů zvyšuje odsouzeným šanci získat po výkonu trestu kvalifikované zaměstnání. „Dostáváme i zpětnou vazbu od bývalých vězňů. Přišly i děkovné dopisy, že měli šanci se vyučit a našli uplatnění v civilu. Zároveň zjistili, že tenhle obor je i slušně zaplacený,“ dodal Zámečník.

Po celé republice je jen několik věznic, kde odsouzení mohou získat patřičné vzdělání. Obrábění kovů se vyučuje jen na třech místech, jedním z nich je právě rýnovická věznice.

Nechal se přeložit aby studoval

Štefan si dříve odpykával trest na pražském Pankráci. Ve vězení skončil kvůli tomu, že ujížděl před policií a neměl přitom řidičské oprávnění. Z Prahy se nechal přeložit. „O šanci studovat jsem se dozvěděl od bratrance, který také seděl v Rýnovicích a nyní si venku obráběním vydělává slušné peníze. Chtěl bych se tím také živit, a tak jsem se přihlásil a udělal přijímací zkoušky,“ zavzpomínal Štefan, který za týden nastupuje do zaměstnání při věznici.

Než se odsouzení přihlásí ke studiu, musí se udělat takzvaný předvýběr. „Musí vyhovovat délka trestu, studovat by měl člověk racionálně přemýšlející a především musí dotyčný chtít,“ popsal Zámečník, který vězně učí už devatenáct let. Být studentem ve věznici má i své výhody. Stát za ně platí náklady výkonu trestu, dostávají svačinu navíc a mají prospěchové stipendium.

Ve Věznici Rýnovice probíhá výuka ve školském vzdělávacím středisku od roku 1993. Doposud bylo odsouzeným předáno téměř 1 000 výučních listů. Zaměstnavatelé z nich nepoznají, že se student vyučil během výkonu trestu.

Střední odborné učiliště Vězeňské služby ČR má celkem devět školských vzdělávacích středisek a jedno odloučené pracoviště. Letos je podle ředitele učiliště Josefa Polcera předpokládaný počet vyučených v rámci republiky zhruba dvě stě. Obráběč kovů není jediný studijní obor. „Dále máme práce ve stravování, provozní služby a šití prádla, dále elektrotechnické, montážní a dřevařské práce,“ dodal ředitel.