Razíme si to tedy přes led. Na druhém břehu u hráze, která končí u plaveckého bazénu, jsem zhruba za sedm minut. „Je to super zkratka, za mlada jsme si to s holkami vždy zkracovaly do Bižuterky, a to už byl led i na březích roztátý. Docela jsme riskovaly,“ zavzpomíná důchodkyně na svoje cesty do práce. To už hrázný přehrady Mšeno Jiří Chmelař vychází z modrého domečku a s příslušným vybavením.

VRTÁNÍ PROVÁDÍ ČASTO

Vracíme se zpět na led, do nějž se bude vrtat. Měření provádí hrázný třikrát týdně na třech různých místech. „Pokud budou dvacetistupňové mrazy, tak budeme měřit denně, protože ledu přibude,“ popisuje. Chopí se ručního vrtáku, který je vybaven centimetrovou stupnicí. Uběhne pár minut, než se dostane skrz zmrzlou krustu. „Tloušťka ledu je 26 centimetrů,“ hlásí konečný výsledek.

Hrázný Jiří Chmelař měří 19. července průzračnost a teplotu vody v jablonecké přehradě. Na měření se vydává dvakrát týdně vždy v půl sedmé ráno.
FOTO: Ranní nádhera u vody. Vyjeli jsme s hrázným na přehradu

Lidé se tedy nyní nemusejí bát na zamrzlou vodní plochu vstoupit. „Nebezpečné to je, když síla ledu je pod deset centimetrů,“ varuje hrázný. Vzpomenu si, jak si řidiči aut zkracují cestu přes Lipno, to zde naštěstí nehrozí. Na přehradě se prohánějí běžkaři, sem tam bruslaři, kteří si sníh odházejí. A samozřejmě pěší, pejskaři, a to ve dne i v noci.

Už ani nepamatuji, kdy byl led čistý a byla, jak se říká suchá zima. Jiří Chmelař připomněl, že v minulých týdnech byl led silný dvacet centimetrů. Zaujalo mě, že se led na vodní ploše skládá z několika vrstev. To je dáno výkyvy teplot. Napadaný sníh promrzá a vytváří se další vrstva ledu. „Člověk se kolikrát proboří, lekne se, ale to se jen dostal na druhou vrstvu,“ uklidňuje hrázný.

Jiří Chmelař, hrázný přehrady v Jablonci nad Nisou.
ROZHOVOR: Hrázný je v práci 24 hodin denně, říká Jiří Chmelař

Ten také prozradil, že vody v přehradě v současné době nepřibývá. Hladina vody je 507,44 metru nadmořské výšky. Za poslední dva dny klesla o dva centimetry. Odtok je nyní větší než přítok. Loučím se. Naštěstí na led, který nabízí přehrada, můžeme vkročit. Nelimituje nás ochranné pásmo vodárenských nádrží, kde platí, že na ledovou plochu je vstup zakázán. Jedná se o nádrže Hamry, Souš a Josefův Důl.