V Desné se nyní rozhodli nakoupit takzvané fotopasti a střídavě je rozmísťovat ve všech rizikových lokalitách města a především tam, kam nedohlédnou čočky kamer. Důvod? Zvyšující se kriminalita a přibývání nepochopitelných vandalských činů.

„Je to zřejmě i vlivem zhoršující se situace v sociální oblasti. Loni došlo v katastru města k jedenaosmdesáti trestným činů, z čehož v každém druhém případě šlo o krádež. Řada dalších událostí se navíc ve statistice neobjeví, protože někteří lidé, ať už z nevědomosti nebo strachu, nic oficiálně nenahlásí,“ říká starosta Desné Marek Pieter s tím, že případů krádeží v Desné přibývá.

A tak městu došla trpělivost. Výsledkem je nákup notebooku a dvou malých krabiček, jejichž senzory reagují na pohyb a při sepnutí automaticky nahrávají záznam, a to i ve tmě. „Tato zařízení jsou účinnější než kamery, oproti kterým mají výhody. U fotopastí se nemusí řešit napájení, dají se kdykoliv kamkoliv přemístit a pachatelé o nich ani nebudou vědět,“ poznamenal desenský starosta.

Minimálně v rámci Tanvaldska jde o pilotní projekt, jímž se zřejmě budou inspirovat i jinde.

Zájem se objevil například v Plavech, kde mají neblahé zkušenosti speciálně s vandalstvím. Rozbitá a rozkradená veřejná osvětlená, rozebrané dětské hřiště a před časem dokonce vybuchující kontejnery. I v Plavech potřebují prevenci a podle starostky Věry Mužíčkové by fotopasti mohly být řešením.

„V tomto případě bychom určitě rádi využili zajeté spolupráce s desenskou městskou policií a fotopasti bychom si chtěli zapůjčit k vyzkoušení. Pakliže se osvědčí, tak bychom je z vlastních zdrojů také pořídili. Jejich velká přednost je hlavně v tom, že se dají bez dalších nákladů libovolně přemisťovat,“ řekla Deníku Věra Mužíčková.

V Desné pořídí fotopasti díky sedmatřicetiti­sícové dotaci od Libereckého kraje.