VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Foukí má důchod nula, pomoc úřadů i organizací odmítá

Jablonec n. N. – Jasně, Jiří Staněk alias Foukí není ani zdaleka jediným bezdomovcem v Jablonci. Je však nějakým možná až zvráceným způsobem nejoblíbenějším. Již několik měsíců se o Foukího stará paní Marcela, kterou jsme čtenářům představili již v článku Pomáhám Foukímu a lidé na mě koukají jako na blázna, který vyšel 7. července letošního roku.

28.7.2011 7
SDÍLEJ:

Foukí v roce 2009. Dnes je díky paní Marcele a úřednicím jablonecké radnice slušně oblečen a ostříhán.Foto: Foto Deník/ Petr Šimr

Zároveň Deník sliboval, že bude osudy paní Marcely a Foukího nadále sledovat. „Pojďte se mnou po úřadech, ať vidíte, jaké má Jirka vyhlídky,“ pozvala nás paní Marcela.

Foukí bez koruny

Foukí totiž nemá domov, ale ani žádný příjem. Nedostává důchod ani sociální dávky. Prostě nemá ani korunu.

Ve středu 27. července tak redaktor Deníku absolvoval s paní Marcelou „miniturné“ po úřadech. Jaké má tedy Foukí vyhlídky? Jak může získat alespoň životní minimum?
První dojem? Pro Foukího nepříliš veselý.

Nejprve návštěva Státní správy sociálního zabezpečení v Jablonci. Ano, Jiří Staněk má přiznaný invalidní důchod, ale protože v době, kdy na něj ještě nárok neměl, v podstatě vůbec nepracoval, důchod se rovná nule.

Protože ale má důchod přiznaný, nemůže být ani vzat do evidence úřadu práce. „Vše je podle zákona,“ vysvětlila jedna z úřednic SSSZ. Podle jejích slov se o takového člověka má postarat spíše radnice. Foukí by teoreticky mohl pobírat dávky hmotné nouze.

Míříme na oddělení sociálních služeb jablonecké radnice. Přijímá nás Jaroslav Cvrček, vedoucí oddělení.

Nepomáháme násilím

„S panem Staňkem je těžké pořízení. Nabízíme mu pomoc, ale podle zákona ho do ničeho nutit nemůžeme. Každá pomoc má svá pravidla a těm se on nepodřídí,“ vysvětlil Cvrček s tím, že Staněk chvíli spolupracuje a pak na nějakou dobu zcela ztratí jakýkoliv zájem.

Pracovníci oddělení sociálních služeb a sdružení Most k naději se Foukímu snaží pomáhat, důležité ale je, aby si o konkrétní pomoc sám řekl. „Do Domu Naděje sám nejde, ani se najíst, ani vyspat. Pokud takový člověk pomoc nechce a nevyhledává ji, nemůžeme mu pomáhat násilím,“ vysvětluje Cvrček. „Nejde, protože se bojí lidí,“ kontruje paní Marcela. Podle Cvrčka pak nejsou zákonné páky, jak Foukímu pomoci.
Paní Marcelu zajímá, za jakých podmínek může Staněk získat alespoň nějaké peníze. „Stále se řeší, jak je to s důchodem. Pokud tato cesta padne, může získat dávky v hmotné nouzi,“ sdělil Cvrček.

Podrobnosti o případu Jiřího Staňka zná nejlépe jeho podřízená, bohužel je na dovolené. Paní Marcela dostala alespoň příslib, že se nad spisem Jiřího Staňka poradí úřednice a terénní pracovnice přímo s ní.

Svítá alespoň paprsek naděje pro nejznámějšího bezdomovce Jablonecka? Zatím těžko říci. Každopádně článek ze 7. července vzbudil ohromnou vlnu emocí, negativních, ale i pozitivních.Zmíněný článek zaznamenal veliký až drtivý ohlas. Na webu Deníku jablonecky.denik.cz se stal dokonce historicky nejčtenějším a jedním z nejdiskutovanějším článkem vůbec. Až druhé místo ve čtenosti patří článku o jarní návštěvě prezidenta republiky Václava Klause na Jablonecku. Článek způsobil velké zemětřesení i na Facebooku, když odkaz na něj sdílelo tři sta lidí. Zájem o kontakt na paní Marcelu projevil i celostátní bulvární tisk. Vše dohromady přineslo ovoce, byť možná ne v takovém měřítku, jaký byl očekáván.

Na redakci Jabloneckého deníku se přesto obrátily dvě dámy, které chtějí Jiřímu Staňkovi alias Foukímu konkrétně pomoci. Deník nyní připravuje schůzku všech tří dam, aby se mohly dohodnout na společné pomoci. Co říci o obou dámách? Snad jen, že jedna je důchodkyní a jistou dobu Jiřímu Staňkovi již pomáhala, ale zmáhalo ji to. Teď chce pomoci paní Marcele s péčí o Foukího nanovo. Druhá dáma je místní podnikatelkou. Najdou dámy společnou řeč? Získá Foukí alespoň pár korun od úřadů? A co s ním bude dál?

Autor: Jan Sedlák

28.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

539490 - Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání:12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontrola pryžových těsnění pro automobilový průmysl., Požadujeme: svědomitost, zodpovědnost, flexibilitu, zájem o práci. , Kontakt osobně: úterý a středa od 8.00 - 8.30 hod., , Místo výkonu práce: Malostranská 4, 468 51 Smržovka. Pracoviště: Petr hoffmann-pracoviště, Malostranská, č.p. 4, 468 51 Smržovka. Informace: Petr Hoffmann, +420 603 229 016.

539490 - Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání:12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontrola pryžových těsnění pro automobilový průmysl - dvousměnný provoz, práce i o víkendu, dobrý zrak, vhodné i pro OZP., Požadujeme: svědomitost, zodpovědnost, flexibilitu, zájem o práci. Výhodou je bydliště v okolí Tanvaldu. , Kontakt osobně: úterý a středa od 8.00 - 8.30 hod., telefonicky, od: 8.00 - 14. 00 hod., Místo výkonu práce: Hlavní č.p. 643, 468 51 Smržovka. Pracoviště: Petr hoffmann, Hlavní, č.p. 643, 468 51 Smržovka. Informace: Petr Hoffmann, +420 603 229 016.

Obchod - Obchod Obchodní referent25 000 Kč

Obchodní referenti Office manager. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Office manager, Rychle se rozvíjející firma s mezinárodní působností hledá nového Office managera., Zabýváme se designem a prodejem křišťálových, ručně broušených lustrů, speciálně navržených pro prestižní projekty vil, paláců a soukromých rezidencí. , AYSAN je pro lidi, kteří hledají nestereotypní práci, ve které můžete svým aktivním přístupem ovlivňovat chod firmy., Do našeho týmu rádi přijmeme motivovaného jedince, který je pozitivně naladěn, mluví plynně anglicky a obratně používá Office., Máte zde možnost poznat zajímavé zahraniční klienty, účastnit se mezinárodních celosvětově známých výstav či přispívat k rozvoji firmy přímo z kanceláře., Na pozici Office manager hledáme velmi schopného, samostatného a dobře zorganizovaného jedince, který dokáže řešit více úkolů najednou. Tedy požadujeme perfektní time management, spolehlivost, pozitivní přístup a hbitost při řešení každodenních povinností. Budete plánovat firemní cíle a rozdělovat s nimi spojené úkoly mezi jednotlivá oddělení, což vyžaduje mít přehled nejen nad veškerou administrativou včetně finančních statistik, ale také přehled nad marketingem a všemi projekty. , Požadujeme předchozí zkušenosti v managementu. Ačkoli jsme malý team (naše firma je tvořena šesti zaměstnanci), tato pozice vyžaduje obrovskou zodpovědnost. V mnoha případech stojí důležitá rozhodnutí právě na bedrech Office managera.. Pracoviště: Aysan s.r.o. - pracoviště, Janovská, č.p. 132, 466 04 Jablonec nad Nisou 4. Informace: Zuzana Pavelková, +420 727 825 345.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psychiatr350 Kč

Lékaři v psychiatrických oborech Psychiatr. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 350 kč, mzda max. 600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Psychiatr, Náplň práce:, " Příprava na setkání s účastníky, " Setkání s účastníky a řešení případů a potřeb účastníků, " Předání zápisu ze setkání s účastníky, " Vyplnění a podpis výkazu práce za jednotlivé měsíce dle počtu odpracovaných hodin na projektu, " Předání prezenční listiny s uvedením termínu setkání s účastníky projektu, času setkání, jména a podpisu účastníka projektu a sociálního pracovníka, Zaměstnanecké výhody: sleva na zaměstnanecké produkty, firemní akce, vzdělávání, Kontakt telefonicky, emailem, nebo osobně každý den 8 -12 hod.. Pracoviště: Sdružení tulipan, z. s. - 001, Komenského, č.p. 926, 466 01 Jablonec nad Nisou 1. Informace: Ivana Lamperová, +420 775 802 278.

Ilustrační foto

Závora spadla na projíždějící auto, řidička rychle zareagovala

Turnov - radnice

V Turnově se blíží konec sběru participativních projektů

Muzea dostanou osm milionů na opravy i nákup exponátů

Liberecký kraj - Krajská muzea a galerie se letos mohou těšit na mimořádnou finanční injekci na úpravy a rozšíření expozic. Liberecký kraj mezi ně díky vyšším daňovým příjmům rozdělí téměř osm milionů korun.

Do Libereckého kraje vloni přijel rekordní počet návštěvníků

Liberecký kraj – Kraj má za sebou úspěšný rok, co se týče počtu návštěvníků. Během loňského roku ho navštívilo téměř 936 tisíc hostů z jiných částí republiky a také ze zahraničí.

O kompostéry mohou v Jablonci požádat již v březnu

Jablonec n. N. – V průběhu března spustí Jablonec příjem žádostí o poskytnutí zahradního kompostéru. Mezi občany bude rozděleno 1200 kompostérů o objemu 1100 litrů.

Jak obelstít exekutora? Je to jednoduché, známe způsob

Jablonecko – Stali jste se dlužníkem, máte obstaven účet a jste v začarovaném kruhu? Našli jsme možnost, jak to obejít. Není to žádná určitě novinka a dlužníci to už velmi dobře znají…

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT