Obávají se toho, že zájmy elektrárny převálcují zájmy malých měst a obcí České republiky. Rozvoj hnědouhelného giganta by měl velmi neblahý vliv na životní prostředí ve frýdlantském výběžku.

„Velkým problémem by bylo například to, že důl Turów by musel jít hlouběji. Už takhle velmi ovlivňuje hladinu podzemních vod a tím pádem i hladinu vody ve studních,“ vyjmenovala pouze jedno z několika konkrétních nebezpečí starostka obce Višňová Marie Matušková.

Elektrárna je také příčinou častých povodní na české straně. Na vině jsou důlní výsypky – obrovské kopce dosahující až pěti set metrů výšky. Při prudkých lijácích voda stéká z kopců a zaplavuje české vesnice.

„Voda sklouzne, nestačí odtéct a zaplavuje nám části obce. A to velmi rychle, takže se na to nemůžeme připravit. Lidi tu mají ve chvilce vodu po kolena. Jsme malá obec a nikoho tyhle naše potíže moc nezajímají,“ stěžuje si starostka.

Poláci podle ní navíc na důlních výsypkách plánují stavbu obrovské farmy větrných elektráren, skládající se až ze stovky větrníků.
Již zacelený zemský povrch by se tak znovu narušil a srážky by tekly do Čech ještě ve větším množství než doposud. „Tomu se ani nedá říct voda, je to spíš takový bahnotok,“ dodala Matušková.

Proti stavbě se staví celý Mikroregion Frýdlantsko, tedy samozřejmě také obce, kterých by se problém rozšířené elektrárny příliš nedotkl. Jedním z takových měst jsou například Hejnice.

„V mikroregionu jsme dávali stanovisko k tomuto záměru. Obáváme se toho, protože si dobře vzpomínáme na doby, kdy kvůli elektrárně velmi citelně trpěly Jizerské hory. Nechceme, aby se tyto doby vrátily,“ podotkl hejnický starosta Jiří Horák.

Společnost Turów, která zajišťuje energii pro třetinu Polska, nemá ze zákona povinnost jednat o rozšíření s jednotlivými městy a obcemi. Jednat však musí s Ministerstvem životního prostředí ČR.

„Ministerstvo obeslalo dotčené obce, my jsme jednou z nich. Dáváme požadavek, aby byl Mikroregion Frýdlantsko součástí tohoto jednání,“ naznačila starostka Višňové, že se frýdlantské obce nehodlají vzdát bez boje.

Polsku však na takzvaném Bogatyňském výběžku zjevně příliš nezáleží. Mají zde pouze jakousi průmyslovou oblast, skládající se z elektrárny a nekonečného prostoru velkolomu a obřích výsypek.