Správný název je vlastně květnaté louky. Jsou však dnes v přírodě dosti vzácné. Samé posekané louky, pole plná obilí nebo řepky. „Nakrátko sekané trávníky kolem domů můžeme rovnou nazvat zelenými pouštěmi,“ doplnil Igor Vícha, zakladatel motýlí louky na Frýdštejně.

A proč motýlí? Louka, na které roste mnoho druhů rostlin, láká drobné tvory. Zvláště hmyz je tam ve svém ráji. A protože motýli jsou nejvíce vidět, vzniklo pojmenování motýlí louky.

Květnaté louky začalo CHKO Český ráj obnovovat v minulém roce. „Byly v minulosti zcela běžné,“ vysvětlil Aleš Hoření z CHKO Český ráj. A praxe? Podél turistické stezky z Klokočí do Koberov. „Celková délka tohoto motýlího trávníku je jeden kilometr,“ doplnil Hoření. Vábí všechny motýly z široka daleka.

Motýlů prudce ubývá. To byla hlavní myšlenka Igora Víchy, když se rozhodl své pozemky přeměnit na motýlí louku. „Založení takové louky není vůbec složité, stačí osivo,“ prozradil Vícha. A nebo přestat sekat a počkat až vítr a ptáci přinesou z okolí semínka. To je však na desetiletí.

Jak na to

Směs pro květnaté louky se skládá z několika desítek druhů trav a lučních květin. Zájemce si navíc může vybírat směsi pro různé podmínky, například pro vlhkou či suchou louku, slunný nebo zastíněný pozemek.

Sečení jedenkrát ročně na podzim zajišťuje, že se květiny budou množit a v dalších letech budou louky pestřejší. Široká paleta květin tak láká k životu stále více motýlů. Pozdním sečením luk nejsou ničena vajíčka motýlů a úkryty pro housenky, což přispěje ke zvýšení počtu motýlů.

„Poněvadž přes pozemky procházejí turistické cesty – červená na Pantheon a do Malé Skály a modrá na rozhlednu na Kopanině, zřídili jsme také dvě informační tabule pro turisty, na kterých vysvětluji problematiku ochrany motýlů,“ popsal Vícha.

Pokud tedy chcete udělat něco prospěšného pro přírodu, zkuste založit motýlí loučku nebo alespoň záhon. „Věřte, že oproti motýlí louce je anglický trávník opravdu nudný," dodal Vícha.