„To bylo strašné, až vyděračské vůči ženám, jež dítě třeba opravdu nemohou mít," myslí si dvaatřicetiletá Jana, která právě proběhla kolem panelů, jež zdobily v pondělí jablonecké Mírové náměstí.

Podobný pocit měla další mladá žena, jež sama umělý potrat prodělala. „Přijdou mi jako nějací radikálové, dost mne to zasáhlo," vysvětlovala poté, co byla oslovena mladíkem ze spolku Stop genocidě, který podobné akce pořádá po celé republice.

Stop genocidě

Přímo před magistrátem proběhla akce v rámci kampaně Stop genocidě, jež je směřována proti umělým potratům. Na fotografiích jsou prezentována mrtvá lidská embrya, mnohdy znetvořená.

„Cílem spolku Stop genocidě je legislativní obnova ochrany lidského života od početí do přirozené smrti a pomoc mládeži při orientaci v etických otázkách běžného života," vysvětluje počínání spolku jeho předseda Jan Vrána.

Spolek do centra Jablonce nad Nisou přivezl i petici proti potratům, tu mohou zájemci podepsat i na stránkách stopgenocide.cz.

Magistrát je proti formě

Proti formě akce Stop genocidě vystoupilo i vedení jabloneckého magistrátu. „Vzhledem k tomu, že radnice nemůže akci zakázat, jelikož je v souladu se shromažďovacím právem a organizátoři splnili zákonné podmínky, považuje vedení města za nutné se od ní veřejně distancovat," sdělila Markéta Hozová, mluvčí magistrátu.

„Nesouhlasíme s tím, aby se záležitosti týkající se svobodného rozhodnutí a osobní zodpovědnosti každého člověka umělé přerušení těhotenství dávaly na roveň válečným zločinům a nejhorším genocidám v lidské historii a byly prezentovány formou uváděnou na informačních panelech, které jsou součástí akce," stojí v oficiálním vyjádření magistrátu.

Organizátoři akci oznámili v souladu se shromažďovacím právem, jedním ze základních práv a svobod. Během demonstrace probíhala petiční akce, jejíž součástí byly vysvětlující informační panely.