Už je to obehraná písnička. Projekt výstavby geotermální elektrárny v Tanvaldu se motá v kruhu. Nyní má ale navrch opět společnost ENERGEO, která hodlá elektrárnu vybudovat. Stavební úřad 18. července oznámil pokračování územního řízení na stavbu Hloubkové vrty pro využití geotermální energie Tanvald – geotermální teplárna s elektrárnou.
Již tradičně je proti stavbě skupina místních obyvatel, na jejichž stranu se, alespoň prozatím, staví i zdejší zastupitelé. „Stále platí usnesení, že zastupitelstvo elektrárnu nechce,“ potvrdil starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek.

OBAVY OBYVATEL

Vrty mají být hluboké asi 5 kilometrů. Odpůrci elektrárny mají strach o své zdraví, majetek a životní prostředí z hlediska vlivu na ovzduší, vlhkosti, otřesů, radiace a úniků čehokoli do řeky nebo spodních vod a nebo dokonce jejich ztrátu. Podobný problém řeší v Kuksu na Trutnovsku. A to zdroje vody zmizely den po dvojici stometrových vrtů pro domácí tepelné čerpadlo.

ZEMĚTŘESENÍ?

Obavy provázejí i jen zmínky o samotném vrtání. Hodně se diskutuje o vzniku otřesů pří hloubení vrtů. „Vrtání žádné otřesy nezpůsobuje. Vrtná souprava je velmi, velmi drahá a jakýkoli otřes by ji naopak poškodil. Po skončení vrtání, po velmi omezenou dobu vznikají v hloubce kolem pěti kilometrů pod zemí mikrootřesy, a to během iniciace podzemního výměníku. Na povrchu nejsou cítit,“ ujišťoval v Tanvaldském zpravodaji ředitel společnosti Zbyněk Šonka.

Geotermální elektrárny dodávají energii ve více než 20 zemích světa. Proti ale hovoří třeba projekt elektrárny v Basileji, kde vrty vyvolaly poměrně silná zemětřesení. Radnice je připravena bránit se výstavbě všemi zákonnými prostředky. „Pokud stavební úřad rozhodne kladně, obrátíme se na Krajský úřad. Poslední instancí pak už je jen soud,“ spočítal starosta Vladimír Vyhnálek.