Rozsáhlé rekonstrukční práce čekají v příštích letech hrad a zámek Grabštejn.
Díky programovému financování Ministerstva kultury se budou moci provést opravy vnitřku i okolí celého objektu. Celkové náklady na rekonstrukci by se měly vyšplhat až k 50 milionům korun.
„Přípravy a průzkumy, které v souvislosti s opravami začaly už téměř před čtyřmi lety, jsou konečně hotovy. Proto se už na konci tohoto týdne bude moci začít s první etapou rekonstrukce,“ uvedl kastelán hradu Jan Sedlák.
Obnoví malby
První etapa se zaměří na zrestaurování vzácných nástěnných maleb z 16. století, které se nacházejí v kapli svaté Barbory.
„Tato fáze by měla probíhat přibližně dva a půl roku. Náklady na ní se budou pohybovat kolem čtyř milionů korun,“ doplnil ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Kadlec.
Ještě v průběhu tohoto týdne by se měly doladit detaily smlouvy s dalšími dodavateli, kteří zajistí druhou a třetí etapu rekonstrukce Grabštejna.
Celková oprava
„V dalších etapách půjde především o celkovou rehabilitaci hradu a zámku, tedy nejen o opravy interiérů, ale také například terénní úpravy v okolí Grabštejna,“ uvedl Miloš Kadlec s tím, že na podzim by mohlo dojít k opravám střechy a fasády. Celá rekonstrukce by měla zabrat čtyři roky.
Průběžné rekonstrukce na Grabštejně probíhají již od roku 1989 a do této chvíle spolkly již nejméně 40 milionů korun. Kromě státu se v tomto období o záchranu Grabštejna, jež svou současnou renesanční podobu získal v 16. století, nejvíce zasloužily občanské iniciativy.