Ze světových letních her speciálních olympiád, které se letos konaly v čínské Šanghaji, se vrátily s pěti medailemi za moderní uměleckou gymnastiku Jitka Šabacká a Jana Broulíková, které cvičí pod vedením Zdeny Synovcové za Sportovní klub Sluníčko Jablonec nad Nisou.
Dvakrát stříbro získala sedmadvacetiletá Jana Broulíková v moderní gymnastice za čtyřboj a za cvičení se stuhou. Sedmnáctiletá Jana Šabacká zabodovala v disciplíně s míčem, bez náčiní a ve čtyřboji. „Celý pobyt i soutěž jako taková byly fyzicky náročné. Rozhodčí nás kontrolovali i při rozcvičce, hodnotil se také estetický dojem. Ze soutěže jsem byla nadšená,“ zhodnotila celkové dojmy Jitka Šabacká.
V gymnastice bojovalo nejen o přední příčky sedmdesát čtyři handicapovaných sportovců. „Svým výkonem jsme se zasloužili také o to, že jsme ze střední úrovně cvičení postoupili do nejvyšší úrovně, což je pro nás do budoucna závazné a na sobě budeme muset tvrdě pracovat,“ uvedla Zdena Synovcová s tím, že gymnastika v rámci olympiád má vysokou úroveň a sport vyžaduje dlouhodobé pravidelné trénování.
Mistrovství světa se zúčastnili handicapovaní sportovci z různých zemí světa, z toho jich bylo čtyřicet sedm z České republiky.
V rámci sedmnáctidenního pobytu handicapovaní také navštívili čínské školy, rodiny, zahrady, továrny nebo místní televizní věž za doprovodu Vlastimila Harapese.
Světové letní hry speciálních olympiád se pořádají jednou za čtyři roky. Celosvětové akce se zúčastnili nejen handicapovaní sportovci, ale také významní představitelé státu. Na slavnostním zahájení byl přítomen i čínský prezident. Čína také ukázala to, že je připravena na olympijské hry, které budou příští rok.