Zvláštní pohled se včera odpoledne naskytl Liberečanům. Z Frýdlantu dorazila vlakem rakev, zahalená do černého sukna a doprovázená zhruba dvěma stovkami smutečních hostů. Putovala od nádraží k sídlu Libereckého kraje a odtud k soše Neptuna na náměstí Dr. Edvarda Beneše. Teprve až u Neptuna došlo k samotnému pohřbu – vzdělanosti.

Někdo hadry nosí, někdo je má v hlavě

Happeningem, na němž nechyběla ani smrtka s kosou, frýdlantští studenti, podpoření také žáky z Mimoně, protestovali proti chystané reformě školství Libereckého kraje. Ta totiž chce na jejich vzdělávacích ústavech zrušit osmileté studium.

„Někdo má hadry na těle, někdo je nosí v hlavě,“ zpívali studenti krajským úředníkům, z nichž ovšem nikdo nevystrčil z budovy ani nos. Po písničce a několika projevech pak účastníci průvodu odevzdali na kraj petici proti rušení gymnázií. Tu podepsalo zhruba 1900 lidí.

„Dnešek není jenom dnem, kdy všichni dostávají pololetní vysvědčení. Současně je posledním dnem, kdy můžou školy Libereckému kraji doručit své připomínky k chystané reformě. Proto jsme tady,“ řečnil jeden z iniciátorů petice Děkujeme, zůstáváme, student Jakub Liška. A z davu mladých lidí se na souhlas roztočily řehtačky a zaburácel buben. Někteří ze studentů nesli jako praví smuteční hosté zapálené svíčky, jiní transparenty s nápisy Nerušte nám školu, Gympl nedáme! nebo Vzdělanost umírá.

Text na modré stuze, která obepínala rakev, varoval učitele, aby příliš nejásali, protože po studentech přijdou jednou jejich děti. „Chtějí nás zbavit vzdělanosti! Přitom to, že tady teď stojíme, je důsledkem toho, že jsme vzdělaní,“ volal k davu Jakub Liška. To už se průvod poté, co organizátoři akce odevzdali na kraj i své připomínky k reformě, pohnul směrem k liberecké radnici.

Na náměstí položili studenti rakev k nohám vládce moří Neptuna a uctili památku vzdělanosti minutou ticha. Tak, jak to má být při každém správném pohřbu, rakev vyzdobili desítkami zapálených svíček a pohřebními květinami. Zde ukončili happening studentskou hymnou Gaudeamus Igitur.

„Pohřeb vzdělanosti jsme nemysleli jako nějakou demonstraci. Spíš jsme chtěli happeningem informovat lidi, upozornit je na to, co kraj chystá. A budeme pokračovat, chystáme se například promluvit i s krajskými zastupiteli. Rušit osmiletý gympl by bylo obrovskou ránou pro Frýdlantsko. I když třeba nic nezmůžeme, aspoň budeme mít čisté svědomí, že jsme udělali všechno, co jsme mohli,“ řekla za organizátory akce Charlota Dědková. Krajský radní pro oblast školství Radek Cikl (ČSSD) už dříve prohlásil, že reforma ještě není definitivní.