Neuvěřitelně silný zážitek přichystali již po páté účastníci Sletu bubeníků pro nejen handicapované děti i dospělé. „Stala se z toho již tradice. Bubeníci před lety hledali prostory pro zkoušení před začátkem turné, my jsme prostor nabídli s tím, že zahrají dětem,“ uvedla Ivana Hujerová, vedoucí kulturního střediska Smržovka.
Bubenickou dílnu odstartoval malým proslovem duchovní otec Sletu bubeníků Pavel Fajt, respektovaný hráč na bicí nástroje, nejvíce známý spoluprací s Ivou Bittovou. Pravidelně vystupuje po Evropě i za jejími hranicemi. S bicími nástroji, perkusemi, elektronikou dokáže zahrát hodinu nenudící koncertní sólo. Po úvodním slově se představili jednotliví protagonisté se svými nástroji. „Sjeli jsme se už včera. Děti tady rádi vidíme, jsou zpestřením našeho programu. Vždy skvěle reagují,“ řekl Pavel Fajt. Děti na vozíčcích, ale i bez, velmi emocionálně reagovaly na každý silný úder do nástrojů. Zvláště přívětivě přivítaly hudebníky, kteří mají kořeny v Africe. Ti se jim odvděčili tím, že jako první popadli nástroje a půjčili je dětem.
Jelikož se za chvíli přidali všichni účinkující, i děti, které s sebou přinesly různá chrastítka a bubínky, sál Parkhotelu během chvíle představoval kotel vroucích úderů, které se slévaly v masu zvukového víru. Celková atmosféra připomínala stav blízký obřadům domorodých kmenů. V tu chvíli již byl v předních řadách nával, děti se hrnuly dopředu. Každý si chtěl alespoň jednou udeřit do pravého afrického bubnu. Každý bubnoval v nadšeném transu. „Tyto handicapované děti mají naprosto neuvěřitelné reakce, loni i vstávaly z vozíčků a tančily,“ řekla Ivana Hujerová. „Bylo to super,“ vzdychl malý Jirka.
Letos se Bubenické dílny, kromě uznávaných perkusionistů v čele Pavlem Fajtem nebo Alanem Vitoušem, zúčastnily děti z Jedličkova ústavu v Liberci, občanského sdružení Schody. „Letos dokonce přijela i skupina ze Šluknovského výběžku od Frýdlantu,“ dodala Ivana Hujerová. Samotné turné Slet bubeníků odstartuje koncertem v Parkhotelu na Smržovce. Dalším koncertem se představí v Olomouci.