Mezi oběma exponovanými místy vznikne velkorysá, až šest metrů široká stezka. Přes letní sezonu ji budou moci využít pěší a cyklisté, v zimě bude upravována rolbou pro běžkaře. „Polská strana na projektu stezky již začala pracovat, má připraveny stromy ke kácení a mají hotovou předprojektovou dokumentaci. Nás to teprve čeká,“ poznamenal starosta Harrachova Tomáš Vašíček.

Na trase vzniknou i tři přemostění, dva na polské straně přes potok Mielnica (česky Milnice), jeden na české přes hlavní silniční tah. Nejpříhodnější místo přemostění na české straně se zatím hledá.

Tenistka Karolína Plíšková s vizualizací stavby
Uprostřed Harrachova roste nové centrum Karolína. Patronkou je známá tenistka

Stezka má z české strany kopírovat turistickou cestu známou jako stará celní. Ta ale končí pár metrů před hranicí, navíc se jedná o zanedbanou stezku, kde by rolba neprojela. Od bývalé celnice musí turisté jít pár set metrů po hlavní silnici. „Je to dost nebezpečné, koncentrace lidí a vozidel je tam v některých dnech enormní. Rozšířená stezka pěší odvede pryč ze silnice,“ přiblížila mluvčí harrachovské radnice Jana Veselá.

Harrachov i centrum Jakuszyce si od nové stezky slibují zvýšený zájem turistů. „Když se dozví, že z centra Harrachova lze do půl hodiny dojet do Jakuszyc, určitě je to navnadí. Také si umím představit, že polský návštěvník Jakuszyc se podívá k nám,“ vysvětlil Vašíček.

Největší projekt

Sportovní centrum Polana Jakuszycka bylo slavnostně otevřeno v září loňského roku za účasti předsedy polské vlády Mateusze Morawieckieho a ihned přilákalo zástupy profesionálních i amatérských sportovců a turistů. Jak by ne, centrum nabízí plavecký bazén, Muzeum sportu a turistiky, wellness centrum s posilovnou, tělocvičnu pro trénink volejbalistů a basketbalistů, 38 hotelových pokojů s hypoxickými komorami, hotel se 190 místy, konferenční a stravovací zařízení a podzemní parkoviště pro více než 140 aut. V okolí jsou nové cyklostezky, dráhy pro kolečkové brusle, běžecké a biatlonové trasy se střelnicí a fotbalové hřiště s atletickou dráhou. Vše stálo více než 200 milionů polských zlotých, tedy v přepočtu více než jednu miliardu korun.

„Výstavba Dolnoslezského sportovního centra v Polaně Jakuszycka je největší infrastrukturní sportovní investicí v historii Dolního Slezska,“ sdělil maršálek Dolního Slezska Cezary Przybylski.

Sportovní centrum Polana Jakuszycka.
Za Harrachovem otevřeli sportovní areál za více než miliardu

Budou se tu pořádat i sportovní akce mezinárodního významu. Dokonce sem nemusíte své vybavení vozit. V Polaně Jakuszycka budou fungovat velké půjčovny lyží a kol. U centra budou zastavovat autobusy, nabízí ale i několik stovek parkovacích míst. Zastavovat tu budou i vlaky.

Do budoucna harrachovská radnice počítá i s tím, že v areálu bývalé celnice na samých hranicích s Polskem vznikne velký hotel. V současné době probíhají změny územního plánu tak, aby bylo území atraktivnější pro případného developera. „Musíme zvýšit procenta zastavitelnosti území tak, aby byly tyto budovy a pozemky v majetku města pro developera zajímavé,“ doplnil Vašíček.