„Jedná se o peníze, které předtím neúspěšně vymáhalo po předchozím majiteli domů, tedy městu Harrachov,“ přiblížila mluvčí harrachovské radnice Hana Veselá.

Na údajnou dlužnou částku ale podle radnice neexistuje žádná nájemní smlouva. Bytové domy na Klondajku navíc stojí na pozemku města. Smírné řešení sporu se nezdařilo.

Město Harrachov nyní podalo na Ministerstvo financí žalobu, ve které požaduje odstranění domů z pozemků. Na uvolněném stavebním pozemku chce vybudovat nízkoenergetické bydlení pro místní.

Ministerstvo financí nabídlo již dříve Harrachovu odkup domů za 100 milionů korun. Tato částka ale podle vedení města neodpovídá technickému stavu domů. „V současné době chceme využít nabídky, kdy můžeme získat výhodnou dotaci na výstavbu nových bytů přesně pro tu skupinu obyvatel, která již domy obývá. V bytech je momentálně vlhko, plíseň, je nebezpečné vstupovat na balkony a nejdou otevřít všechna okna. Toto opravdu neodpovídá částce 100 milionů,” vysvětlil starosta Harrachova Tomáš Vašíček.

Ministerstvo financí se chystá domy prodat v aukci a hrozí, že nemovitosti budou sloužit na komerční účely a nikoli jako bydlení pro místní obyvatele. Tomu chce město zabránit a na pozemcích vybudovat moderní nízkoenergetické bydlení.

Nájemníci jsou nyní v pozici, kdy mají stále původní platné nájemní smlouvy s městem a platí původní nájemné. Ministerstvo, kterému domy v loňském roce připadly, předepsalo nájemníkům nájemné až pětkrát vyšší. Nájemníci ale nové smlouvy neuzavřeli. Ministerstvo financí po nabytí domů požadovalo po městu Harrachov zaplacení dluhu za bezdůvodné obohacení. Podle odborníků z ministerstva měl totiž Harrachov vybírat od nájemníků nájemné obvyklé v horském resortu, tedy kolem 20 tisíc korun měsíčně.

„Tyto domy vznikly jako byty pro skláře. Původní dohoda s místní sklárnou byla taková, že město poskytne pozemky, sklárna vystaví domy a ty do kolaudace převede na město, které je jako byty pro skláře bude provozovat,“ popsala Veselá.

To se ale zkomplikovalo privatizací a k předání na město nedošlo. Ministerstvo financí nemá nyní právní titul k užívání domů. Ten zanikl dnem kolaudace. „Byty nebyly nikdy uvedené na komerční trh a proto nebylo nikdy vybíráno komerční nájemné, ” vysvětlil Vašíček.

V bytech na Klondajku žijí nyní převážně lidé v těžké životní situaci. Invalidé, samoživitelky, senioři. „Tedy kategorie lidí, která je ohrožena chudobou a pro kterou stát chce podle Ministerstva pro místní rozvoj v projektu Bydlení pro život vybudovat dostupné bydlení. Na druhou stranu další orgán státu - Ministerstvo financí - těmto lidem dostupné bydlení odebírá,” doplnil starosta.