Netradičně poloprázdný nebo malý bude stůl, za kterým se ve středu 29. ledna sejdou harrachovští zastupitelé. Ještě před šesti týdny jich bylo patnáct, dnes jen devět. Kromě druhého místostarosty chtějí odhlasovat i novou směrnici týkající se přesunu pravomocí Rady města přímo na starostu Jaroslava Čecha.

„Místo městské rady se budou dělat porady starosty, na které budou přítomni i místostarostové, případně zastupitelé, kteří tam budou mít volný vstup,“ popsal starosta Čech.

Volba druhého místostarosty

Prvním místostarostou byl už v prosinci zvolen Petr Dostalík (ODS), druhý se bude volit ve středu. Navržený je právník Tomáš Vašíček (SNK – Změna pro Harrachov).

Při prosincovém zasedání své mandáty položilo šest zastupitelů zvolených za Starosty pro Liberecký kraj a jeden zvolený za SNK – Evropští demokraté. Posty odmítli i náhradníci. Bývalá starostka Eva Zbrojová už v prosinci vysvětlila, proč se vzdala postu starostky i zastupitelky. Podle ní se opozice od voleb v roce 2018 nedokázala smířit s tím, že se zastupitelům za Starosty podařilo sestavit koalici. Následovaly osobní útoky. „Poslední rok a půl byly ataky a dehonestace mé osoby ze strany některých zastupitelů už neúnosné. Vše vyvrcholilo rozpadem naší křehké koalice, kterou beze slova vysvětlení opustila Lucie Kučerová, která byla zvolena za Starosty,“ potvrdila Eva Zbrojová.

Před jednáním zastupitelstva 19. prosince, kde Starostové položili své mandáty, se objevil ve městě i dehonestující plakát o mocichtivé lůze.

Spisovatelka Alena Mornštajnová
Severské krimi válcují Hartl a Mornštajnová. O jejich tituly je největší zájem

V zastupitelstvu tak zůstali jen do té doby opoziční zastupitelé zvolení za ANO a Změnu pro Harrachov spolu s jedním zastupitelem za ODS a jedním přeběhlíkem od Starostů.

Podle reakcí na sociálních sítích přiláká středeční jednání zastupitelstva množství obyvatel. Někteří chtějí vystoupit proti stylu, jakým se dostala k moci současná koalice. „Určete si silného jedince, sejděte se a řešte to. Jedině tak to můžete vyřešit. V jednotě je síla,“ vyzval Martin Bouda.

Atmosféra nenávisti

Odpůrcům nového vedení města vadí ale i fakt, že nový starosta Jaroslav Čech je bývalým příslušníkem komunistické vojenské kontrarozvědky. V listopadu 1986 tehdejší člen KSČ Jaroslav Čech nastoupil coby absolvent Vojenské akademie Antonína Zápotockého do Vojenské kontrarozvědky. Získal medaili Za službu vlasti. Po roce 1989 u vojáků i kontrarozvědky zůstal.

Podle obyvatel Harrachova jde v atmosféře nenávisti i o to, že se novým místostarostou nejspíše stane právník Tomáš Vašíček, který vedl s městem spor o vyplacení milionů korun za právní služby. Vedení města totiž sepsalo v roce 2010, kdy byl starostou Tomáš Ploc, s advokátem Vašíčkem smlouvu o právním zastupování města v kauze stomilionové sankce, která souvisela s privatizací státního podniku Crystalex v roce 1993. Vašíček měl v případě úspěchu dostat 10 milionů korun. Úspěch se dostavil.

Poté Harrachov už za vedení Evy Zbrojové za cenu velkých rozpočtových škrtů právnímu zástupci uhradil přes tři miliony korun. Ten část neuhrazené odměny ve výši 7 milionů korun postoupil bez upozornění subjektu v daňových rájích. Dluh vedení města rozporovalo u soudů, spor prohrálo.

Z otevření mezinárodního talentového inkubátoru na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Kamenické Šenově.
FOTO: Sklářský inkubátor v Kamenickém Šenově hledá talentované děti