Ve vedení radnice totiž proběhla velká rošáda. Po dlouhé dehonestující kampani a osobních útocích na starostku Evu Zbrojovou odstoupilo v Harrachově šest „jejích“ zastupitelů za Starosty pro Liberecký kraj (SLK). Kromě Lucie Kučerové, která podpořila novou koalici Změny pro Harrachov a ANO 2011, ODS a SNK. A tím v podstatě skončila nejen starostka, ale i celá rada města. Rezignoval také Josef Slavík (SNK Evropští demokraté), s nímž měli Starostové v 15členném zastupitelstvu většinu 8 křesel. Novým starostou se stal Jaroslav Čech (ANO), místostarostou je nyní Petr Dostalík (ODS).

Zbrojová nechtěla vzniklou situaci komentovat. „Jsou Vánoce,“ uvedla Deníku. Ve svém pátečním prohlášení mimo jiné popsala, v jaké situaci je momentálně hospodaření města. Reagovala tím na kritiku svých oponentů, že vedení města v minulosti uzavíralo špatné smlouvy a Harrachov kvůli tomu přišel o peníze. „Poslední rok a půl byly ataky a dehonestace mé osoby ze strany některých zastupitelů již neúnosné. Vše vyvrcholilo rozpadem naší křehké koalice, kterou beze slova vysvětlení opustila Lucie Kučerová,“ napsala v prohlášení Zbrojová, která byla harrachovskou zastupitelkou 21 let. 

Bývalá starostka a její „věrní“ dlouhodobě čelili osobním útokům. A to nejen na jednáních zastupitelstva, ale i v Harrachovském zpravodaji, kde dostávala opozice své místo. Nenechala si to ujít.

Za příkladnou péči o tato pietní místa na více než desítce míst od Českolipska až po Semilsko předali v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje pamětní plakety zástupce ministerstva obrany Imrich Vetrák a hejtman Martin Půta.
Hejtman a ministerstvo ocenili ty, kteří pečují v kraji o válečné hroby

„Neměli jsme po tolika letech osobních útoků podtrhnuté překabátěním jedné z našich zastupitelek jinou možnost než se vzdát svých mandátů,“ sdělil dnes už bývalý zastupitel za SLK Daniel Beneš.

Starostové přitom ve městě vyhráli komunální volby v roce 2018 se ziskem sedmi mandátů z patnácti, hnutí získalo přes 40 procent hlasů voličů, což byl jeden z nejlepších výsledků tohoto politického sdružení. I proto si servítky na adresu „převratu“ na harrachovské radnici nebral ani předseda SLK a hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Koalice postavená proti vítězi voleb na principu všichni a přeběhlice proti jasnému vítězi většinou dlouho nefungují,“ poznamenal.

Podle mnohých obyvatel Harrachova jde v atmosféře nenávisti o to, že v nově vzniklé koalici figuruje i Tomáš Vašíček, který vedl s městem dlouhodobý spor o vyplacení milionů korun za právní služby.

Popelnice na tříděný odpad. Ilustrační foto.
Jablonec zajistí mezi svátky zajistí mimořádné svozy odpadu

Ten ovšem něco takového popírá. „Pevně věřím v příjemnou budoucí spolupráci prospěšnou pro Harrachov, ale i Liberecký kraj,“ odpověděl hejtmanovi.

Situace podobná Jablonci

Není to první rošáda, která se v Libereckém kraji od posledních komunálních voleb udála. Pouhých deset měsíců vydrželo spojenectví ANO, Společně pro Jablonec, Pirátů a jednoho člena Nové budoucnosti vládnout v Jablonci.

Krize doutnala v jabloneckém zastupitelstvu už od podzimních voleb. Koalice de facto neustále řešila střet zájmů zvoleného primátora Milana Kroupy. Působil a působí totiž jako jednatel ve společnosti Grepa Networks, která provozuje městský kamerový systém a po městě požadovala miliony za tři roky bezplatného provozu systému. Na nějakou dobu dokonce kamerový systém vypnul. V září letošního roku se koalice rozpadla, Kroupa byl z pozice primátora odvolán a vznikla koalice nová ANO a ODS. Milan Kroupa zůstal řadovým zastupitelem.

Adventní akce. Ilustrační foto.
Předvánoční akce pokračují. Navštivte hrady a zámky v Libereckém kraji