Jako první se z můstku spustil Jiří Jindřišek z Jizerského klubu lyžařů Desná, závodník Dukly Liberec. „Moc se mi to tady líbí, konečně máme zase kde skákat K-70,“ nechal se slyšet. Narážel tím na fakt, že čtyři skokanské můstky jsou i v Desné, nejvyšší má však kritický bod 60 metrů a je tedy označován jako K-60.

„Běží tu teď tři tréninky denně. Jezdí k nám oddíly z Lomnice, z Deštného, Frenštátu. Je to nyní jediný funkční můstek v republice. K tréninku ho teď použije i reprezentant Kožíšek,“ přiblížil Stanislav Slavík, který s bratrem Josefem za účelem záchrany skoků v Harrachově založil spolek s názvem Lyžařský a turistický Bucharův klub Harrachov.

Spolek se nyní stará o areál menších můstků. „Co nejdříve chceme zprovoznit i menší můstek K-40, na kterém skáčou už i děti,“ poznamenal Slavík.

Můstky za jednu korunu

K důležitému kroku přitom došlo ještě před uběhlými Vánocemi. Český olympijský výbor, který vlastnil 75 procent podílu v obecně prospěšné společnosti Areál skokanských můstků Harrachov, podíl přepsal za symbolickou jednu korunu právě Bucharovu klubu. Zbylých 25 procent vlastní Svaz lyžařů ČR. Ten chce ve společnosti zůstat.

Mamutí můstek K-185 pro lety na lyžích v Harrachově.
Opravy harrachovských můstků mohou začít díky dárcům. Přispěli i Poláci

„Z dlouhodobého výhledu usiluje Svaz lyžařů o modernizaci celého areálu včetně mamutího můstku K-120, aby zde bylo možné pořádat vrcholné mezinárodní soutěže,“ popsal aktuální aktivity svazu jeho generální sekretář Jakub Čeřovský.

Bucharův klub je i vyhlašovatelem sbírky Zachraňme skokanské můstky. Ke sbírce se připojili i lidé z druhé strany hranic. Polská část sbírky pod názvem Projekt Harrachov běží přes zrzutka.pl, což je web k financování projektů. Důvodem byly problémy, se kterými se setkali polští zájemci o příspěvek na transparentní účet v České republice.

„Vzhledem k tomu, že naši krajané měli problémy s platbami na hlavní český účet projektu, bylo rozhodnuto usnadnit jim je,“ dodal iniciátor sbírky a sportovní novinář Pawel Skorb. Čeští fanoušci mohou přispět na transparentní účet 5703386379/0800.

Skokanské můstky v Harrachově
Za můstky v Harrachově se perou legendy. Sbírku podpořila řada skokanských hvězd

Harrachovský skokanský areál je léta v havarijním stavu. Stamiliony na obnovu můstků slíbil na jaře roku 2018 premiér Andrej Babiš. Před několika měsíci zástupci Českého olympijského výboru, spolku Klasický areál Harrachov, Svazu lyžařů ČR, Libereckého kraje a města Harrachov podepsali Memorandum o vzájemné spolupráci a podpoře při obnově a rozvoji skokanského areálu Harrachov. To by mělo odstartovat celý nákladný proces rekonstrukce areálu.

Na harrachovských můstcích se v historii uskutečnilo 39 závodů Světového poháru, čtyři mistrovství světa v letech na lyžích, MS juniorů, dvakrát MS veteránů, přes sto mezinárodních a stovky národních závodů, trénovali zde skokani a sdruženáři od žáků až po dospělé, vyrostlo tu obrovské množství reprezentantů.

Mamutí můstek v Harrachově. Zima 2017
Skokanskému areálu svitla naděje. Na můstky v Harrachově se mají vrátit skokani