Konferenční sál jednoho z harrachovských hotelů zaplnilo cirka padesát místních, aby se dozvěděli, jak se nové vedení města se situací vyrovná. Jednání zastupitelstva jsou v Harrachově „putovní“, radnice nedisponuje vlastním jednacím sálem.

Začátek jednání probíhal standardně, velká diskuze se strhla poté, co všech devět zastupitelů pověřilo starostu města Jaroslava Čecha činností rady. Od středečního večera smí starosta rozhodovat o věcech, o kterých by v Harrachově mělo rozhodovalo lidí pět. „Jde vlastně o stejnou situaci, jakou prožívají dnes a denně starostové menších obcí,“ popsal Čech.

Kritika od místních

Některým z přítomných se nastalé rozhodnutí nelíbilo. „To myslíte vážně, že Harrachovu bude vládnout jeden člověk? To už tady jednou bylo,“ odporoval Stanislav Slavík.

Přítomní se dovolávali i předčasných voleb. „Před lety jste na sebe navzájem podávali trestní oznámení, po posledních řádných volbách jste sami volali po volbách předčasných. Teď máte šanci,“ zaznělo. Devět zbývajících zastupitelů ale o předčasných volbách už nechce slyšet. „Situace vznikla proto, že zastupitelé za Starosty utekli. Mohli zůstat v opozici,“ vysvětlil starosta.

„Postupujeme dle zákona o obcích. V naší situaci byly jen dvě možnosti. O všem by muselo rozhodovat zastupitelstvo, nebo starosta,“ poznamenal místostarosta Tomáš Vašíček.

Výsledkem je kompromisní řešení. Rozhodnutí, které činí obvykle rada města, přešlo na starostu, s rozhodnutím musí ale souhlasit oba místostarostové a jeden z nich ho spolu se starostou spolupodepsat. „V některých případech budeme rozhodnutí starosty debatovat na veřejných schůzích, ale i s ostatními zastupiteli,“ doplnil Vašíček.

Toho lidé napadli i kvůli sporu mezi městem a jeho osobou, který se týkal neuhrazení smluvního poplatku za právnické služby, které městu poskytl v případu nestandardní privatizace sklárny Crystalex: „Jde možná až o střet zájmů, minimálně o neetické chování.“ Na to Vašíček odpověděl, že soud neinicioval.

Důvodem ukončení činnosti rady je fakt, že počet zastupitelů v Harrachově klesl pod zákonem daný minimální počet 11 členů. Počet členů rady musí být dle zákona o obcích lichý, rada musí mít minimálně 5 členů a nesmí přesahovat jednu třetinu počtu členů zastupitelstva města.

Radnicí zmítají spory

Při prosincovém jednání zastupitelstva rezignovalo šest zastupitelů z do té doby koaličních Starostů pro Liberecký kraj v čele s tehdejší starostkou Evou Zbrojovou. Vstoupit do zastupitelstva poté odmítli i všichni náhradníci. „Oněch šest zastupitelů neuneslo situaci,“ poznamenal Čech.

Bývalí zastupitelé naopak tvrdí, že se stali oběťmi štvavé kampaně a osobních útoků a proto odstoupili. „Poslední rok a půl byly ataky a dehonestace mé osoby ze strany některých zastupitelů už neúnosné,“ sdělila bývalá starostka Harrachova Eva Zbrojová. V čele radnice stála devět let.