Může se stát, že zlaté české ručičky sklářů už nebudou potřeba. Důvodem je stále větší množství krachujících skláren. Ty propouští zaměstance a omezují výrobu. Nemine to ani zaměstnance v Harrachovské sklárně, desetina dostane do konce roku výpověď. Podle skláren za to může nejen posilující koruna, rostoucí ceny energií, ale i levné a nekvalitní zboží z Asie a nečinnost státu pomoci řemeslu.

„Situaci zvládáme jen těžce. Já jsem měl tu výhodu, že jsem krach sklářství u nás předpovídal už před pěti lety a udělal jsem včas opatření,“ vysvětlil majitel Sklárny a Minipivovaru Novosad a Syn František Novosad s tím, že tak reagoval už tehdy na posilující korunu a její další vývoj předpokládal. Již v roce 2001 nechal proto postavit ke sklárně malý pivovar. Dalším opatřením, které pomáhá společnosti přežít, je větší otevřenost turistům. Dělají se prohlídky, exkurze i výstavy.

Zvyšující se cena energií a posilující koruna ale nenechá bez následků ani připravené. Zhruba deset procent lidí bude muset sklárnu opustit. Nepůjde o skláře, ale pomocné síly a administrativu: „Největším nákladem je v první řadě mzda a já nemám jinou možnost, než snížit počet zaměstnanců. Ze 112 lidí se chci do konce roku postupně dostat pod stovku,“ sdělil Novosad.

Sklárna: Růst cen energií je pro skářství smrtící

Jak dodal, druhou největší investicí firmy jsou výdaje za energii. Již před dvěma lety přestala harrachovská sklárna používat jednu ze dvou pecí, aby se snížila částka za plyn. V současné době ale platí za jednu pec skoro stejně, jako před sedmi lety za obě. Snahu pozvednout české řemeslo na úroveň, vážnost a tradici, které mělo dřív, brání ale ještě jeden důležitý faktor. Z Asie jsou dováženy nekvalitní sklářské výrobky, na kterých je často nezákonně umístěna nálepka s nápisem Bohemia. Skláři tak mluví o tom, že je stát sám sobě hrobařem, když nedostatečně kontroluje, co se sem dováží. František Novosad to přikládá za vinu také nedostatečné činnosti Evropské unie a její kontrolou nad dováženým zbožím do zemí v Evropě. Zároveň upozorňuje na nezájem státu české tradici pomoci.

„Každý rok jsme platili desítky milionů ročně na daních, je na čase, aby se zase stát postaral o nás,“ uvedl a doplnil, že stát se stará o takové firmy, jako je ČEZ a RWE, které mají rekordní zisky, ale i přesto stále zdražují. Podle něj začala krize skářství v Čechách krachem firmy Skloexport Liberec, čímž přišly Čechy o dobře zavedené trhy. Navíc klesl celkově i zájem o kvalitní sklo. „Lidé řeší jiné priority. Nejdůležitější je jídlo, pití, šaty a bydlení. Když se pak mají rozhodnout, jestli si koupí kvalitní, ale dražší sklo, nebo levnou náhražku, rozhodne cena,“ řekl Matouš Kolafa, který žije v Harrachově.

Dalším opatřením harrachovské sklárny jsou i mzdy zaměstnanců, na které prostě nejsou finance. Problémy mají i všechny sklárny v okolí. Harrachovu nejbližší je výroba Jablonex groupu v Lučanech, kde se sklo taví. Zde přišla o práci celá stovka lidí a výroba se zde zruší úplně. Nejlépe na tom není ani nedaleká firma Ornela v Desné, kde museli omezit výrobu.