„Prakticky by vybraní policisté a hasiči dostali plně nabitou kartu Opuscard, kterou by hradil Liberecký kraj v rámci ztráty,“ popsal náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp.

Samozřejmě se toto opatření netýká zásahových vozů a hlídek. „Jde spíše o preventisty a podobně,“ vysvětlil hejtman Stanislav Eichler. „Když například hasičský preventista kontroluje velkou fabriku v průmyslové zóně, trvá mu to třeba i týden. Ušetřit lze za sedm cest tam i zpět.“

Snížení výdajů, které hasiče a policisty čeká, přitom dosahuje desítek procent. Například letošní rozpočet libereckých hasičů, který činil 322 milionů korun, náhle spadne na 248 milionů.

To je propad téměř o čtvrtinu. Policisté jsou na tom ještě hůře, přijdou bezmála o polovinu svého stodvacetimilionového rozpočtu.

Místo dvou cisteren vyjede jen jedna

„Nebudou peníze na pohonné hmoty, na obměny vozového parku ani výpočetní techniky,“ nastínil dopady škrtů ředitel krajské policie Milan Franko. „Policisté budou víc chodit pěšky. Opuscard bychom rozhodně uvítali, v Liberci je určitě využijeme,“ dodal.

„Nebudou peníze na pohonné hmoty, na obměny vozového parku ani výpočetní techniky. Opuscard bychom rozhodně uvítali, v Liberci je určitě využijeme.“

Milan Franko, krajský ředitel policie

Hasiči pro změnu po zavedení úspor budou muset k požárům vyjíždět jen s jedním zásahovým vozem místo dosavadních dvou. Podle hejtmana se to může projevit na výši škod. „Záložní vozidlo využijí dejme tomu ve dvaceti procentech případů, ale i to je dost,“ míní Stanislav Eichler.

Z hasičského záchranného sboru také odcházejí lidé. Snížení tarifních platů o 13,5 procenta, které vláda chystá, jim zřejmě znemožní normální život, nenajdou–li jinou práci. Za kolegy, kteří odejdou, nemůže sbor najmout nové, pokud k tomu nedostane pokyn z ministerstva vnitra. Hejtman na pondělním jednání s premiérem Nečasem i s ministrem vnitra Johnem apeloval, aby se vláda snažila najít finanční prostředky jinde a k drastickým škrtům tak nedošlo. „Chtělo by to především změny ve struktuře policie,“ řekl.