Druhé nejlidnatější město USA Los Angeles hostí od pondělí Světové policejní a hasičské hry. Jde o obrovskou událost, která svými ceremoniály připomíná olympijské hry. Jednotlivých disciplín se účastní deset až patnáct tisíc sportovců.

Mezi nimi i zástupce Libereckého kraje Radek Musil. Startuje v disciplíně půlmaraton. První start má 10. srpna v půlmaratonu a druhý ho čeká v San Diegu o deset dní později.
Sportovní formu ladil Radek Musil několik měsíců, tvrdá dřina a tréninky ho provázely na směně i ve volném čase. „Běhat chodil za každého počasí, trénoval rychlé úseky po ovále i výběhy v lesním terénu,“ poznamenala mluvčí krajských hasičů Zdena Štrauchová s tím, že v půlmaratonu Musila totiž čeká 3,5 km kopec s převýšením 100 metrů, a to dokonce 2x po sobě, což není zrovna běžné.

Půlmaraton je běžecký závod na vzdálenost 21,0975 kilometru, což je přesně polovina délky maratonského běhu. Běhá se mimo dráhu, po silnicích nebo cestách. Půlmaratonu se také někdy říká pikermi podle řeckého města ležícího v polovině cesty z Marathónu do Atén, protože některým atletům připadá předpona půl- pro tak dlouhou trať degradující.

Musil ale rozhodně není žádným nováčkem na těchto tratích i za mořem. Například v roce 2014 si tu „vyběhl“ právě v San Diegu 10. místo ve své kategorii. „Od první chvíle jsem věděl, že to bude boj o přežití. Již na startu v 7 hodin jsem se v tamních klimatických podmínkách hodně potil a pak už to jen gradovalo. Dokončil jsem sice v horším čase, než jsem si představoval, ale byl to skutečně extrém,“ zhodnotil tehdejší start.

KRÁLOVSKÁ DISCIPLÍNA V ZÁSAHOVÉM OBLEKU

Čeští reprezentanti jedou za oceán s velkými ambicemi také v disciplíně, která je hasičům doslova vlastní. V TFA. Ta simuluje reálný zásah. Muži závodí v plném vybavení, tedy zásahovém obleku a v dýchacím přístroji. I proto se v českém překladu tato disciplína nazývá Nejtvrdší hasič přežije.

Na červnovém evropském šampionátu TFH v německém Mönchengladbach brali naši už po devátí v řadě doslova, co mohli, a to hned v několika věkových kategoriích. Na prvních dvaceti příčkách se umístilo rovnou 9 českých závodníků bez rozdílu věkových kategorií. Včetně ocenění nejvyššího, tedy zisku putovního poháru, který vybojoval Petr Moleš z Hodonína.

close Musil ale rozhodně není žádným nováčkem na těchto tratích i za mořem. Například v roce 2014 si tu „vyběhl“ v San Diegu 10. místo ve své kategorii. info Zdroj: Deník / Klimentová Lenka zoom_in

Odkud se tak drsný závod vzal? Historie sahá do 90. let minulého století. Původně šlo o testování nového typu přístroje. „Nebyli by to ovšem hasiči, kteří samozřejmě vzápětí z obyčejného testu udělali soutěž. Závodník v kompletním převlečníku, dýchacím aparátem a těžkých botách tahal hadice, běhal po schodech, mlátil kladivem a tahal figurínu do úplného vyčerpání za asistence nevěřícího obecenstva, které nechápalo, jak se může člověk dobrovolně zničit,“ vysvětluje na webových stránkách této soutěže Vladimír Vysocký.

SVĚTOVÉ POLICEJNÍ A HASIČSKÉ HRY

Stejně tak, jako mají civilní sportovci hry světové, či dokonce Olympijské, mají svá klání i jiní sportovci. Jsou to chlapi, kteří honí kriminálníky, hasí požáry a zachraňují životy. I mezi těmito lidmi, hasiči a policisty, jsou sportovci, kteří chtějí dokazovat, že i oni patří mezi světovou špičku.
Právě pro ně se pořádají Světové policejní a hasičské hry, které letos v americkém Los Angeles.

Jen namátkou uvádíme sporty, které se zde provozují: zápas řecko-římský; zápas ve volném stylu; kulturistika; wrist wrestling – páka; TFA (je zkratkou z anglických slov Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije a je názvem nejtěžších hasičských soutěží, které svými podmínkami simulují práci hasiče při zásahu. Hasič je ustrojen do kompletního zásahového obleku včetně obuvi, rukavic a přilby a s nasazeným aktivním dýchacím přístrojem); běžecké disciplíny různých distancí i maraton a další.