Ve středu brzy ráno hořela střecha jabloneckého Městského bazénu. „Pokládali jsme lepenku a najednou střecha hořela,“ popsal jeden z dělníků, který byl v době vzniku požáru na střeše. On i jeho parťákům se podařilo střechu opustit dříve, než oheň propukl ve vší síle. Asfaltové pásy, takzvaná lepenka, se pokládají za použití tepla, v drtivé většině případů přímo ohněm. Vedoucího dělníků, kteří pracovali na střeše, si z místa požáru odvezli policisté k vysvětlení na oddělení.

Než na místo dorazili hasiči i s výškovou technikou, plameny šlehaly ze střechy do výšky několika metrů. „Oheň zasáhl i konstrukci střechy, jeden roh konstrukce se musí strhnout,“ přiblížil velitel zásahu profesionálních hasičů. Názor hasičů jen potvrdil původní dohady. „Pravděpodobnou příčinou požáru byla práce s otevřeným ohněm při rekonstrukci střechy,“ sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková.

„Zaměstnanci zareagovali pohotově a evakuovali všechny osoby. V budově se nacházelo osm osob,“ přiblížila mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová. „Bazén je na zavření. Ve střeše je díra, navíc při hašení přímo do bazénu natekla hasební voda s popelem a kusy dřevěných prvků ze střechy,“ popsal přímo na místě jednatel společnosti Sport Jablonec, která bazén provozuje, Milan Matura.

Bazén měl být kvůli rekonstrukci zavřen od 2. června, požár ale uzavření uspěchal. Původně se totiž počítalo s tím, že některé rekonstrukční práce proběhnou za běžného provozu bazénu. „Každý den, kdy je zavřeno, se nepříznivě promítá do hospodaření,“ vysvětlil Milan Matura. Požár napáchal škody za půl milionu korun, o tolik se samozřejmě navýší cena rekonstrukce.

REKONSTRUKCE BAZÉNU

Rekonstrukce střechy a zasklení terasy vyjde na 40 milionů korun včetně DPH. Celková výměna topení včetně doplnění radiátorů bude stát 3,7 milionu a výměna kabin v sauně vyjde na 275 tisíc korun. Cíl rekonstrukce je jednoznačný – zabránit únikům tepla. Největším problémem bazénu je právě střecha, kterou museli každou chvíli za pochodu opravovat. Unikalo tudy teplo, a nejen tudy. „Když venku mrzne, táhne dovnitř tak, že se skoro nedá posedět na straně směrem k louce,“ povzdechl si návštěvník Jan Douděra.

„Dojde ke kompletní výměně střechy, částečné výměně krovů a veškeré izolace. Střešní krytina už nedrží na dřevěném bednění, protože je částečně nahnilé a poškozené výpary chloru,“ upřesnil náměstek primátora Miloš Vele.

Zanikne tak terasa směrem k louce – tedy místo, odkud do bazénu profukuje. „Terasa není příliš využívaná a dojde k jejímu zastřešení a vybudování předstěny, která zamezí únikům tepla a zároveň zvětší vnitřní prostor bazénu,“ popsala mluvčí magistrátu Markéta Hozová. „Vytvoří to skleník, který zachová výhled ven a umožní vznik venkovního restauračního posezení pro sluneční louku,“ doplnil Milan Matura.

Sport Jablonec má s areálem velké plány. „Rádi bychom do budoucna vybudovali ještě jeden bazén, který by zejména v zimě odděloval sportovní a rekreační část návštěvníků,“ popsal Milan Matura. V budoucnu by se mohl areál rozrůst o bazén se šesti drahami. Nacházel by se v místě současné Sluneční zahrady, ale těsně přimknutý k bazénu. V budoucnu by se měly změnit i šatny či sociální zařízení.