„Že nemá autobus motor, jsem vůbec nevnímal. Prioritou byli zranění. Že jde o cvičení, jsme poznali až bezprostředně u nich,“ zhodnotil jablonecký hasič Jan Kubale. Autobus na boku. Čtyřicet zraněných a šest mrtvých, dokonale maskovaní specialisty z Českého červeného kříže.

Na okraji části obce Frýdštejn Bezděčín se stala vážná dopravní nehoda. Dokonale utajit se podařilo středeční prověřovací cvičení složek Integrovaného záchranného systému v Libereckém kraji. Rozhodčí na místě čekali až záchranáři přijedou. Úderem půl desáté ráno se rozdrnčel telefon na tísňové lince.

„Jako první na místo nehody dorazili dobrovolní hasiči z Hodkovic nad Mohelkou s technickým vozem a za nimi v těsném závěsu profesionální jednotka z Turnova s rychlým zásahovým vozem určeným pro pomoc při odstraňování následků dopravních nehod,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Iva Michalíčková. Vzápětí dorazili na místo také zdravotníci.

Podle velitele cvičení a vrchního komisaře HZS LK Petra Štajnce reagovala operační střediska naprosto bezchybně. „Bál jsem se, že to špatně vyhodnotí a pošlou málo sil. Teprve na místě budou žádat o posily,“ vysvětlil Štajnc. Že by se navzájem všechny zasahující složky na místě nedomluvily, nepředpokládal.

Šestnáct minut po ohlášení už u zraněných stáli hasiči se čtyřmi hydraulickými zařízeními na vyprošťování a dvěma cisternami, vrtulník dosedl na louku a dojelo sedm vozidel krajské Zdravotnické záchranné služby. „V ten moment také policisté uzavírali místo z obou stran a odkláněli dopravu,“ chválí průběh velitel cvičení.

I přes značnou vzdálenost od Jablonce a Liberce netrval záchranářům zásah příliš dlouho. V průběhu padesáti minut vyprostili všechny figuranty z autobusu i osobního auta a zraněné odváželi sanitkami.

„Akce byla velmi věrně připravena. Do poslední chvíle jsem věřil, že jedeme k obrovské tragédii,“ poznamenal jablonecký hasič Josef Černý.