Jedny z prvních letních dnů přinesly jednotkám hasičů v Libereckém kraji hodně práce. Pro srovnání, o prvním víkendu v červnu se museli hasiči zabývat zhruba čtyřicítkou událostí, teď to bylo víc než dvě stovky. Liberecký kraj totiž přesně jak předpovídali hydrometeorologové zasáhly velmi silné bouřky a intenzivně potrápily profesionální i dobrovolné hasiče.

“Od pátečních 18 hodin do půlnoci bylo na operační středisko hasičů Libereckého kraje v souvislosti s bouřkami nahlášeno přibližně 110 událostí. Více než stokrát pak hasiči poskytovali technickou pomoc, v naprosté většině případů se jednalo o odstraňování stromů či větví spadených na komunikace,” uvedla tisková mluvčí libereckých hasičů Jaroslava Benešová.

Nejčastěji takto zasahovaly jednotky na Jablonecku. Například v Turnově spadly stromy na vedení a sloup veřejného osvětlení a také na osobní auto, podobně jako v Jablonci. “Kromě likvidace stromů hasiči řešili také několik poškozených střech v jabloneckých Vrkoslavicích, třeba v ulici Blanická. Hasiči provedli provizorní zakrytí střech plachtami,” dodala mluvčí.

Následky večerních bouřek pak hasičské jednotky likvidovaly částečně i během soboty. Kromě toho vyjeli také k devíti dopravním nehodám. V pěti případech se jednalo o bouračku osobního automobilu a motocyklu, jako například v odpoledních hodinách na Českolipsku na komunikaci I/9 u Zahrádek. “Došlo ke zranění jedné osoby, které hasiči poskytli první předlékařskou pomoc a poté ji předali do péče zdravotníků,” doplnila Benešová.

K dopravní nehodě osobního automobilu a motocyklu došlo také ve večerních hodinách v katastru obce Provodín. Jedna zraněná osoba byla vrtulníkem transportována do nemocnice.

Víkend se neobešel ani bez požárů, hasiči jich likvidovali hned několik a dva z nich zapříčinila nedbalost. V libereckém Novém Městě v sobotu odpoledne zasahovaly hasičské jednotky u požáru kuchyně v bytovém domě. “K likvidaci požáru hasiči nasadili jeden proud C a zhruba 20 minut od nahlášení události na operační středisko byl již požár zcela zlikvidován. Rychlým a efektivním zásahem hasiči uchránili hodnoty vyčíslené na zhruba jeden a půl milionu korun,” popsala mluvčí.

Podobný scénář měl zásah u požáru v kuchyni v domě v Náhlově na Českolipsku v sobotu v podvečer. Tam se hasičům povedlo zabránit škodám zhruba ve výši jednoho milionu. Obě události se obešly bez zranění.

Mohlo by vás zajímat: Krmení je věda. Zvířata v liberecké zoo prožerou 11 milionů korun ročně

Kuchyně liberecké zoologické zahrady, kde vznikají nutričně vyvážené a pestré krmné dávky pro místní zvířata. | Video: Jiří Louda