Aleš Lamr přispěl návrhem pamětní medaile do série Umění pro Václava Havla především díky svému blízkému vztahu k prvnímu polistopadovému prezidentovi. Nástěnnou malbou vyzdobil kupříkladu jeho sekretariát na Pražském hradě. Medaile je zdaleka nejoriginálnější ražbou v České mincovně v poslední době. Kromě barvy zlata nebo stříbra totiž hýří pestrými odstíny a zajímavými tvary.

„Vždycky mě lákaly „biotvary" a Měňavka vychází ze způsobu, jakým jsem dříve maloval obrazy," vylíčil při slavnostní ražbě v Jablonci výtvarník Lamr.

Proč výtvarník volil takový motiv na medaili? „ Myslím si, že k Václavu Havlovi by se motiv hodil," konstatoval.

Vztah výtvarníka Aleše Lamra a Václava Havla nebyl nijak náhodný. „Poznali jsme se začátkem osmdesátých let. Protože měl zájem o výtvarné umění, začal si ke mně chodit pro grafiky a spřátelili jsme se. Když se pak stal prezidentem, chtěl Hrad nějakým způsobem zvelebit, trochu zlidštit po Husákovi, a tak mě vyzval ke spolupráci. Tvořil jsem pro jeho kancelář i domov. Chtěl, aby se měl na co dívat, a já jsem ho naučil milovat barvy. To já učím moc rád!" vzpomíná s úsměvem Aleš Lamr.

„Pro většinu ze sedmi autorů, kteří se podíleli na sérii Umění pro Václava Havla, jsou jejich díla prvotinami v oblasti medailérství. Právě proto v této sérii najdete opravdu zajímavé počiny," uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer mincovny.

Pamětní medaile z Lamrových rukou je doslova prodchnuta pestrostí a optimismem. Na lícní stranu umístil měňavku hýřící několika výraznými barvami a znak Pražské křižovatky, která je symbolem Havlova odkazu a místem setkávání. Výraznými barvami překypuje i reverzní strana. Zlato vystupuje po okrajích a pak uprostřed jako jakýsi mystický bod. Medaile Měňavka Aleše Lamra následuje po emisích z dílny Bořka Šípka, Jiřího Davida, Kurta Gebauera či Olbrama Zoubka.

Medailérství je pro výtvarníka Aleše Lamra novou dimenzí. S Havlem si byli blízcí. „Bylo to moje poprvé. Práce na medaili se stala další dimenzí mé výtvarné tvorby, a proto mě zaujala. Jsem totiž rád univerzální. Maluju, dělám sochy, grafiku, věnoval jsem se i sklu a můžu říct, že medaile mě dostala do další fáze," řekl výtvarník poté, co si svou Měňavku v Jablonci poprvé prohlédnul. Designem přesně zapadá do autorovy tvorby plné výrazných barev.

„Pamětní medaile z dílen předních českých umělců mají své významné poslání a tím je podpořit sen bývalého prezidenta a současně úsilí Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 zachránit bývalý kostel sv. Anny v Praze na Starém Městě," dodal Jokl.

Manželé Havlovi v něm vybudovali mezinárodní duchovní středisko určené k setkáním, přednáškám, diskuzím, kulturním akcím a happeningům. Výtěžek z prodeje exkluzivních medailí věnuje Česká mincovna právě na podporu tohoto prostoru.

Zlatá medaile o váze jedné unce vychází v nákladu 100 kusů a stojí 50 tisíc korun. V Jablonci razí i stříbrné medaile za 3 250 Kč v nákladu 600 kusů, prvních 200 kusů je číslováno na hraně.