„V současné době jednáme s ředitelem krajské nemocnice a tuto otázku řeší také odbor pro krizové řízení, které má na starosti mimo jiné přípravu na mimořádné události,“ uvedl pro Deník hejtman Stanislav Eichler.
Podle něj je v prvé řadě nutné znovu otevřít infekční oddělení v krajské nemocnici. „Jinak se možnému šíření infekce nedá zabránit,“ dodal Stanislav Eichler.
Otázkou však stále zůstává, kde zastupitelé kraje a personalisté Krajské nemocnice Liberec seženou na infekční oddělení lékaře. Kvůli jejich nedostatku totiž muselo být oddělení před časem zavřeno.
„Stále nemáme dost kvalifikovaných infekcionistů, kteří by mohli pracovat na infekčním oddělení v Krajské nemocnici Liberec,“ podotkl lékařský ředitel Martin Zítek s tím, že nabízeli kvalifikovaným lékařům i statisícové platy, ale stejně se nikdo nepřihlásil. „Má se nám sice začátkem léta vrátit jedna lékařka se specializací na infekční, ale k otevření potřebujeme minimálně dva kvalifikované lékaře,“ doplnil Martin Zítek.
Nyní jsou v případě nutnosti pacienti převáženi v do nemocnic v Ústí nad Labem, Praze, Hradci Králové nebo Mělníku.
Podle člena rady kraje pro resort zdravotnictví Pavla Nováka krajští radní počítají s otevřením infekčního oddělení. „Zítra mám jednání s lékařským ředitelem Martinem Zítkem a pak budeme moudřejší. Nejde nám jen o nebezpečí prasečí chřipky, ale o celkovou nutnost infekčního oddělení v krajské nemocnici,“ uvedl Pavel Novák.