„Myšlenka oceňovat lidi, kteří se zapsali do dějin regionu, vznikla vloni při přípravě knihy věnované výrazným tvářím kraje,“ řekl mimo jiné hejtman s tím, že knihu věnovanou nejvýznamnějším osobnostem regionu představil kraj minulý měsíc na Krajských dnech v Turnově.
Cenu letos obdržela jako jediná žena režisérka a scénáristka dětských filmů Věra Plívová - Šimková z Chuchelny na Semilsku. Dalšími oceněnými se stali prorektor Technické univerzity v Liberci Oldřich Jirsák, literární vědec, kritik a publicista Jiří Janáček, horolezec Josef Rakoncaj a Jan Křivánek, opora českolipského Kruhu přátel hudby.
Do knihy Libereckým krajem – Osobnosti se vešlo 52 výrazných tváří Libereckého kraje, až na výjimky lidé, kteří již nejsou mezi námi. Tyto hejtmanské pocty tak mají za cíl ocenit každoročně zajímavé současníky. „Jsou to právě oni, kteří posouvají náš svět kupředu a píší kapitoly novodobých dějin,“ řekl hejtman.
Na úterním slavnostním večeru, kterého se zúčastnil také náměstek hejtmana Antonín Schäfer, radní Hana Králíčková a Vít Příkaský, vystoupil v Severočeském muzeu Dechový symfonický orchestr ZUŠ Liberec pod vedením Graziana Sanvito.