Liberecký kraj těží z turistů

„Trasa bude dlouhá více než sto kilometrů a já držím palce všem těm, kteří se do toho pustili, aby se jim to podařilo zrealizovat. Liberecký kraj je založen na turistickém ruchu a my potřebujeme, aby nabídl návštěvníkům využití. Jel jsem z Dlaskova statku v Dolánkách a i přes nepřízeň počasí to bylo bezvadné. Celou cestu jsem se těšil na svijanské kvasnicové pivo,“ řekl hejtman Libereckého kraje Petr Skokan, který se zúčastnil části severní trasy.

Od pramene Jizery až k Labi

Severní trasa je navrhnuta z Kořenova přes Paseky, Jilemnici, Malou Skálu, Dolánky v Turnově až do Svijan. Jižní trasa, k níž se připojil hejtman středočeského kraje Petr Bendl, začíná v Lázních Toušeň, přes Benátky nad Jizerou, Mladou Boleslav, Bakov nad Jizerou, Mnichovo Hradiště a Loukov do Svijan.
Právě ve Svijanech podepsali hejtmani společně se zástupci ministerstev a starosty obcí a měst, přes něž cyklostezka povede, dohodu o spolupráci.
Hlavním cílem Greenways Jizera je vytvoření stezky pro dopravu bez aut nejen pro návštěvníky, ale i pro místní obyvatele. Turistům umožní za minimálního převýšení bezpečnou trasu pro cyklisty. Využijí ji nejen maminky s kočárky ale zdejším občanům zlepší cestu do školy, práce i na nákup.

Myšlenka není žádnou novinkou

„První myšlenka vystavět cyklostezku od pramene Jizery až po její ústí do Labe zazněla asi před deseti lety. Intenzivně na ní pracujeme už od roku 2003. Studie celé trasy by měla být dokončena příští rok a po zpracování projektové dokumentace budeme žádat o dotace z fondů Evropské unie,“ informovala projektová manažerka Pavla Bičíková.
Cyklostezka by měla také podpořit další aktivity v okolí, například lepší dostupnost kulturního, historického i přírodního bohatství. Po podepsání partnerství všechny zúčastněné spojuje jeden cíl. Úsilí zlepšit podmínky pro ekonomický i společenský rozvoj v koridoru řeky Jizery.
„Během několika let bychom chtěli projekt naplnit a získat finance z Evropské unie. Chci poděkovat těm statečným, kteří s námi absolvovali výlet na kole,“ řekl místostarosta Turnova a Předseda sdružení Český ráj Aleš Hozdecký.