Páťáci ze základních škol bojovali v krajském kole zdravotně výchovné soutěže o Helpíkův pohár. Sedmý ročník nakonec ovládly děti ze Základní školy v Rádle.

Stejně jako vloni, ani letos dětem a pořadatelům příliš nepřálo počasí a bylo chladno. Děti si musely stejně jako každý rok umět poradit se zraněnými a předvést i svou fyzickou zdatnost, protože Helpík se pořádá v duchu branného závodu.

Soutěž odstartoval v devět hodin primátor Petr Beitl výstřelem z pistole a na úvod řekl: „Minulý čtvrtek jsem se byl podívat na soutěži mladých zdravotníků v hasičárně v Jablonci nad Nisou. Dnes jsem tady s vámi a opět mám radost, když vidím děti, které vědí, jak pomoci ve svízelných situacích. Tak hodně štěstí v dnešní soutěži i v životě." I organizátor soutěže Tomáš Stronček popřál soutěžícím pevné nervy při zápolení o pohár a dodal, že se v celostátním měřítku jedná už o 17. ročník Helpíka. „Prvních pět dvoučlenných družstev se pak zúčastní celostátního kola, které proběhne 30. května v Koutech nad Desnou," dodal.

„Zdravovědu v Jablonci podporujeme systémově, ať už jde o Helpíka nebo o Český červený kříž. Považuji zdravovědné soutěže za skvělou formu výuky. Je to trošku dobrodružství a děti si tak mají možnost osvojit praktické dovednosti, které mohou kdykoli potřebovat," řekl náměstek primátora Miloš Vele, který dětem předával ceny při odpoledním vyhlašování.

I když letošní ročník ovládla ZŠ Rádlo, jablonecké děti reprezentují naše město na výbornou. Například v roce 2014 se v celostátním kole umístila ZŠ Pod Vodárnou na skvělém druhém místě.