Nejlepší česká musherka, devětatřicetiletá Jana Henychová, která žije v Jizerských horách, takhle vzpomínala na to, jak loni v březnu dokázala jako první cizinka zdolat 1060 km dlouhou trasu se psím spřežením na nejseverněji položeném závodě na světě – Finnmarkslopet, který měl start a cíl v norské Altě.

A letos do toho jde znovu! Tentokrát jako člen Gross Border Teamu, který sestavila spolu s Thomasem Hoffmanem a měli by se v nich objevit Němci, Češi a Norové. „Stát není důležitý. To, co hraje roli, je nadšení pro věc a důvěra ve společný cíl,“ nechala se slyšet naše musherka, která už do Norska odcestovala na začátku ledna a na severu se chystá na další nevšední akci.

Podle jejích zpráv se na březnový závod přihlásilo 166 týmů z celého světa, nejvíce jich je tradičně ze Skandinávie (130). Pouze sedmašedesát musherů a jejich psích spřežení si troufne na tisícikilometrovou trasu závodu, ostatní pojedou poloviční distanci. V loňském roce se tohoto závodu zúčastnilo 106 závodníků a jen čtyřicet šest se chystalo na tisíc kilometrů.

Dvojnásobná mistryně Evropy Jana Henychová se svým spřežením byla mezi nimi a těžký závod dokončila. O své musherské kariéře, která začala v roce 1997 kdy si pořídila svého prvního huskyho - psí slečnu Jovanku, říká: „Byla jsem začátečníkem samoukem, sólistou. Neměla jsem nikoho, kdo by mi řekl - tohle udělej tak a tohle zase jinak. Na všechno jsem postupně přišla cestou pokusů a omylů, které přinášely rozmlácená kolena, orvané oblečení, ale blažený pocit objevitele…“

Věříme, že blažený pocit se dostaví i v březnu a z Norska budou přicházet jen samé dobré zprávy. Utvrzují nás v tom slova Jany Henychové: „Už vím, co jsem udělala špatně a co je třeba nachystat líp. Psi jsou v naprosté pohodě. Tento závod nejsou jenom najeté kilometry, ale také pevná vůle vydržet“.