Soutěž hodnotí přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vítězné město získalo finanční odměnu 100 tisíc korun a pamětní list. „Město Dubá je nováček v soutěži, proto je pro nás příjemným překvapením rozsah péče o městskou památkovou zónu. Nadprůměrný je lidský potenciál se zastoupením odborníků a samozřejmě také péče o památky i mimo zónu. To vše se projevuje také v komunikaci a spolupráci se soukromými vlastníky památek, kterým Dubá předala, jak avizovala, 100 procent z dotací programu,“ zhodnotila počiny Dubé komise.

Obnovou prošlo například Masarykovo náměstí, kde bývala dříve velká nevyužitá travnatá plocha. V současnosti je náměstí v centrální části vydlážděné a mohou se zde pořádat trhy nebo jiné kulturní akce. Přibyly záhony trvalek, které zpříjemňují centrum Dubé. Velmi podstatnou rekonstrukcí prošla bývalá sušárna chmele.

Vyhlašovateli klání jsou ministerstva kultury a pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Soutěž se koná od roku 1995. V hodnotící komisi nechybí ani zástupci Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci.