Předpověď meteorologů se začíná plnit. Hladiny řek se na severu Čech začaly zvedat. Prvnímu povodňovému stavu se po sobotní druhé hodině odpolední začala přibližovat i Lužická Nisa v Liberci. První stupeň povodňové aktivity vyhlásili po sobotní 18 hodině na řece Jiřici v Chrastavě. Hasiči jsou v pohotovosti.

„Zatím je situace na Liberecku klidná. Nemáme žádné zásahy spojené s odčerpáváním vody," vysvětlil řídící důstojník libereckých hasičů Petr Štajnc. Ten přiznává, že předpověď na víkend nevypadá zrovna optimisticky. „Déšť je očekáván i v sobotu večer a zbytek víkendu. Hrozí tak další stoupání hladin řek," doplnil Štajnc.

Na velkou vodu se připravují ve městech a obcích podél řek. V Chrastavě mají preventivně napytlováno už do zásoby. „Připraveno je zhruba tisíc pytlů. Voda zatím ale neohrožuje žádné domy v Chrastavě," popsal starosta města Michael Canov (SLK). První povodňový stav v Chrastavě vyhlásili před sobotní šestou hodinou večerní. 

Český hydrometeorologický ústav vydal už během týdne výstrahu, podle níž na západě a severu Čech hrozí povodňová pohotovost.
Vytrvalý déšť působil komplikace i na silnicích. Kromě několika nehod napříč celám krajem museli hasiči vyjíždět k vyvrácenému stromu na Frýdlantsku. Ten zablokoval silnici mezi Pertolticemi a Arnolticemi.

Meteorologové předpovídají vydatný déšť až do neděle, za víkend má spadnout až 70 milimetrů srážek. ČHMÚ varoval, že extrémní nebezpečí povodní hrozí na Rokycansku, kterým Klabava protéká.

Podle mluvčí hasičů Zdenky Štrauchové se na Hrádecku v noci rozlil Václavický potok, vyjížděli odčerpat vodu z několika sklepů. Ráno také na Českolipsku zachraňovali ryby z louky.

V Ústeckém kraji včera ráno krátce stoupla na druhý povodňový stupeň hladina řeky Kamenice ve Hřensku na Děčínsku, brzy ale její hladina klesla na stupeň první. Na první stupeň povodňové aktivity během dne vystoupaly Labe v Děčíně, Flájský potok na Mostecku a přechodně také hladina Mandavy ve Varnsdorfu. Nadále stoupá jen Labe, vyplývá z informací ČHMÚ.

Silný noční déšť zaměstnal i hasiče v Ústeckém kraji, vyjížděli k deseti případům, odstraňovali spadlé stromy a odčerpávali vodu ze sklepů. U podobných událostí asistovali také v Plzeňském kraji, zejména na Domažlicku a Tachovsku.

Velká voda na Liberecku v minulých dnech jen zahrozila

Srážky, které předpovídali na čtvrteční noc a pátek meteorologové, nebyly natolik vydatné, aby vodní toky vystoupaly na první stupeň povodňové aktivity.

Přesto ale měli v noci na čtvrtek na několika místech hasiči plné ruce práce. Tu jim nezpůsobil ani tak silný déšť, jako nánosy v korytech potoků na Hrádecku, které ucpaly mnohé propustky. Na některých místech pak hasiči pomáhali s plněním pytlů s pískem, aby mohli postavit hráz před velkou vodou.

Jak Deník informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdeňka Štrauchová, poprvé v noci vyjížděli hasiči k rozvodněnému Václavickému potoku nedaleko Hrádku nad Nisou. „Václavický potok začal na dolním toku ohrožovat dva rodinné domy, a proto byly na místo po půl druhé ráno přivolány tři jednotky dobrovolných hasičů," uvedla Štrauchová. Hasiči na místě propustky pročistili, aby mohla voda volně protékat.

Ucpané propustky potrápily také hasiče v Novém Boru v části Arnultovice. V pátek dopoledne pak přetekla hráz potoka v Kamenickém Šenově. Hasiči a rybáři na místě sbírali vyplavené ryby do kádí, aby je mohli vrátit zpět do rybníka.

Okolo půl druhé ráno v noci na pátek ohrozila voda i obyvatele panelového domu Pod Tratí v Hrádku nad Nisou. „Zde bylo nutné vodu odčerpat," zmínila Štrauchová.

„Během noci hasiči také prováděli monitoring Oldřichovského potoka a potoka protékajícího Grabštejnem," dodala Štrauchová.

Na velkou vodu se obce, kde povodně hrozí, připravovaly už ve čtvrtek velmi pečlivě. „Vyčistili jsme po dohodě s Povodím Labe v Hradci Králové koryto řeky od těžkých strojů a zkontrolovali i okolní potoky, aby nebyly na některých místech ucpané," řekl Deníku starosta Frýdlantu v Čechách Dan Ramzer (ODS). Také v Raspenavě byli podle velitele tamních hasičů a místostarosty Jaromíra Hanzla (ČSSD) na vodu připraveni a v místní hasičárně měli nachystáno vše potřebné pro případ velké vody.

Situaci dále sledujeme