„Zaplaťpánbůh, že to skončilo. Ale upřímně jsme za ty dva týdny žádné větší ztráty nezaznamenali," řekl majitel jabloneckého Country Saloonu Stanislav Klouda.

Lidé zvyklí na tvrdší alkohol totiž podle něj v uplynulých dvou týdnech o poznání víc holdovali silnějšímu pivu.

Jen minimální ztráty vypočítal i František Jelínek, který vlastní několik hotelů v Jablonci nad Nisou a na Bedřichově. Tím nejznámějším je jablonecký Zlatý lev. „Propady v tržbách jsou všude stejné a čítají kolem šesti procent," říká hoteliér.

Podle opatření, které vešlo v platnost ve čtvrtek, je možné znovu prodávat a konzumovat tvrdé lihoviny s datem výroby před 1. lednem 2012, zatímco u novějšího alkoholu už bude potřeba doklad původu.

A už tady mnozí vidí zádrhely. „Mimo jiné to přímo nahrává tomu, že leckoho méně solidního může napadnout přelévat letos vyrobený alkohol do starých lahví," poznamenal František Jelínek s tím, že na mnohých lahvích se datum výroby ani nedá nalézt. Za nešťastné považuje i plány na zvýšení spotřební daně na alkohol o 20 procent. „To znovu nahraje lidem, kteří budou alkohol pálit doma," podotkl.

A jaká opatření by podle něj byla ideální? „Hlavně přísnější kontroly a například licence pro prodejce rozlévaného alkoholu," uvedl Jelínek.

Oslovení hospodští nebo majitelé restaurací se v tuto chvíli shodují, že i přes konec prohibice se teď řada lidí bude tvrdému alkoholu nějakou dobu vyhýbat, což potvrzují i námi oslovení konzumenti.

„Obzvlášť na diskotéce bych se teď asi bála. Radši si dám pivo," konstatovala dvaadvacetiletá Martina Veverková z Jablonce.

Pokud máte doma tvrdý alkohol a bojíte se ho pít, můžete s ním zajít na Technickou univerzitu v Liberci, konkrétně do přízemí budovy A v Hálkově ulici, kde vám jej zdarma zkontrolují a určí obsah metanolu a etanolu. Přijít můžete od pondělí do pátku v době od 7.30 do 15 hodin.

„Nejlépe bude, když si lidi přinesou celou lahev, my odebereme potřebné množství a lahev vrátíme. Výsledky odešleme do dvou dnů e-mailem, případně zatelefonujeme," uvedl Martin Stuchlík z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace.

Hostinští mohou tyto testy využít pouze orientačně, protože univerzitní laboratoř nemá potřebnou akreditaci.