V podvečer to oznámil ministr Leoš Heger. Zákaz platí od chvíle vyhlášení v médiích a mohl by podle Hegera trvat i několik týdnů. Zákaz platí pro všechny obchody, restaurace, hotely i internetový prodej, dosud byl zakázán prodej jen ve stáncích.

V libereckém baru Balon hosty zákaz zaskočil. "Nikdo tady o ničem nevěděl, normálně se pilo. Pak si někdo v televizi všimnul, že je zakázáno pít tvrdej alkohol," popsal překvapivé nařízení jeden z hostů. Další dodal. "Přijde mi to jako hloupost, lidi si stejně pití seženou, podpoří to jenom nelegální trh."

Na pouti bez kořalky

Zatímco na loňském prvním ročníku obnovené Novoveské pouti, která se v obci konávala za první republiky, tekla kořalka z nedaleké Zásady řečeno s trochou nadsázky proudem, letos se bez ní museli lidé kvůli prohibici obejít. V sobotu se tu pilo hlavně pivo, z alkoholických nápojů si návštěvníci mohli koupit ještě víno.

V sobotu 15. září měl už dopoledne vietnamský prodavač v Nové Vsi v jediném kamenném krámku v obci, kde by si lidé tvrdý alkohol mohli koupit, kontrolu. V regálu našli pouze lahev s 20 %. „Řekli, že to taky nemůžu, musí to být do 19,9 %," ukazoval obchodník na číslo. A jestli mu zákaz prodeje ovlivní tržbu? „Ani moc ne, lidi ho moc nekupují," povídal.

Lidé na ulici na "tvrdé" nemají

Českolipským bezdomovcům zákaz prodeje tvrdého alkoholu nevadí. Na otázku, co říkají na zákaz prodeje, nejprve mlčeli, protože o situaci nevěděli. Později ale shodně dodali, že na tvrdý alkohol peníze nemají a kupují si krabicové bílé víno za 19 Kč. Prázdné láhve od Tuzemáku a levné vodky jim tak slouží na přelévání nebo míchání vín.

Nechápu tu hysterii

Spoluprovozovatel libereckého baru Stereo Marek Průša považuje zákaz prodeje téměř za likvidační. "Rozhodně se to projeví, u barů je tvrdej alkohol hlavní zdroj příjmů, protože pivo je spíš doplněk," řekl Libereckému deníku. "Nechápu tenhle hysterickej zákaz, když se to objevilo pouze u český kořalky, jako rum a podobně," dodal s tím, že zákazníci Sterea samozřejmě budou naštvaní. "Místo havany s kolou si můžou dát pivo," dodává ironicky.

Lidé hned po vyhlášení prohibice na sociálních sítích začali vtipkovat. "Mám doma flašku rumu, Božkov takže pohoda.. Prodám za tisíc korun… Je to půllitr," nabídnul jeden. Jeho přítel mu poradil, ať nespěchá a utrží ještě více. "Vydrž tak tejden, možná dva a prodáš i dráž."

Páteční večer v hospodách byl klidný. Hosté popíjeli pivo a víno. Sem tam někdo utrousil vtip nebo si postěžoval, že si nemůže dát to, na co má zrovna chuť. "Chtěl jsem si dát Martini, ale na samotného Vermutha fakt nemám chuť," postěžoval si jeden z hostů jabloneckého Klubu Na Rampě.

Může se objevit kdykoliv

"I když policie tento případ vyřeší, zatkne distibutory a prodejce, stejně nikdo nemůže zaručit, že v příštích letech se někde neobjeví otrávený alkohol. Také by mě zajímalo, zda je motivací výroby otráveného alkoholu pouze finanční zisk z jeho prodeje nebo to má širší souvislosti. Skoro to vypadá, jako když někdo chce, abychom abstinovali. Možností je celá řada," řekl Petr Skála z Liberce.

"Pokud vím, policie zajistila v garážích dost velká množství jedovatého alkoholu, takže může existovat varianta, že ještě pár takových garáží existuje," vložila se do hovoru jeho přítelkyně.

Zákaz se zpřísňuje i v obsahu alkoholu, dosud platil jen pro třicetiprocentní lihoviny a silnější.

V návaznosti na to ještě večer vydala společnost Billa tiskovou zprávu, že s okamžitou platností zastavuje prodej lihovin s vyšším než 20 procentním obsahem alkoholu. V celé síti svých supermarketů zablokuje pokladny pro vybrané artikly zboží, které tuto podmínku splňují.

„Je to mimořádné opatření, pro které máme v tuto chvíli pochopení," říká Jaroslaw Szczypka, generální ředitel společnosti Billa.